Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Kombi Su Akıtıyor

| Genel | 17 Ocak 2020

Kombi su akıtıyor sorununa çözüm arıyor iseniz bu yazımızda detaylı şekilde resim örnekleri ile açıklamaya çalışacağız.

Öncelikle kombilerin alt kısmından su akıtmasının bir çok nedeni vardır. Fakat yinede genel anlamda kombi su akıtmasına neden olabilecek detayları sizlere açıklamaya gayret göstereceğim. Siz kullanıcılar kombinizi dikkatli şekilde gözlemledikten sonra yazımızda geçen detayları yine dikkatli şekilde okuyarak kısmen de olsa sorunun nelerden kaynaklanabileceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Genellikle kombi su akıtması emniyet ventili dediğimiz parçadan kaynaklıdır. Bu en çok karşılaştığımız emniyet ventilinden su akıtmasının da bir çok nedeni vardır. Yani emniyet ventili adı üstünde bir emniyet parçasıdır. Bir çok kullanıcı bu parçanın tahliye vanası olduğunu düşünür bu çok yanlıştır. Bu parça kombide oluşabilecek fazla su basıncını kombide bir yeri patlatmaması için tahliye eder. Ventilden su akıtması yaşıyor iseniz aşağıdaki problemlerden birisi cihazınızda oluşmuştur.

 • Cihaz kaloriferde çalışırken basınç yükseliyor. Bu durumda fazla basınç a neden olan genleşme tankı sebep olabilir. Bu durumda kalorifer de basınç yükseliyor yazımızı inceleyin.
 • Plaka eşanjör arızası. Bu arıza ile karşılaşıldığında su basıncı kombiye kendi kendine dolar. Yani kombi çalışsa da, çalışmasa da devamlı basınç yükselir ve su akıtmaya devam eder. Daha önce yazdığımız kombi eşanjör arızası yazımızı inceleyiniz.
 • Son olarak kombi ye su doldurduğumuz vana kapalı olmasına rağmen cihaza su gidiyor ve basıncı yükseltiyor olabilir.

Kolay Arıza Tespiti

Aşağıda belirttiğim üç nedeni kombinizde dikatli şekilde gözlemlerseniz kafanızda bir fikir oluşacaktır. Bunları inceledikten sonra eşanjör arızası ve kombi basınç yükseliyor yazılarını da okumanızdır.

 1. Kullanıcıların kombi su akıtması sorununda en dikkat etmesi gereken hususlar. Cihaz su akıtıyor ama bir süre sonra basınç düşüyor ve tekrar su dolduruyor iseniz bu durumda eşanjör ve vana arızası yoktur anlamına varabilirsiniz.
 2. Kombi çalışmaz iken devamlı su basıncı yükseliyor ise bu durumda Eşanjör veya vana arızası söz konusudur.
 3. Kombi sadece kaloriferde çalışırken basınç yükseliyor ise Genleşme tankı büyük olasılıktır. Burada sadece genleşme tankını net olarak söyleyemeyiz.
 4. Bunlardan hiç biri yok ise muhtemelen cihaza fazla su doldurma söz konusu olabilir. Ve sadece ventil arızası olabilir.

No Tags

3636 total views, 1 today

  

Leave a Reply

 • Gaz Valfi Ve Modülasyon

  by on 25 Eylül 2014 - 0 Comments

  Tüm kombi, kazan ve termosifon gibi cihazların hepsinde bulunan gaz valfi bulunmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi gaz ile alakalı bir parçamızdır. Bu parça c...

 • Viessmann Arıza Kodları

  by on 1 Mayıs 2016 - 4 Comments

  Merhabalar konu başlığında belirtildiği gibi sizlere bu yazımızda Viessmann Arıza Kodları hakkında bilmeniz gereken tüm detayları aşağıda belirteceğiz. Öncelikl...

 • Genleşme Tankı Nedir?

  by on 25 Eylül 2014 - 125 Comments

  Genleşme tankı bir çok kullanıcı tarafından yanlış tanımlanmaktadır. Bu düşünce ile sizlere genleşme tankı hakkında çok geniş çaplı bir makale yazarak genleşme ...

 • NTC Ve PTC Isı Sensörü

  by on 6 Ekim 2014 - 110 Comments

  Kombilerin en sık arıza yapan ve değişen parçası hangisi denildiğinde bizim cevabımız olduğu gibi kombi servislerinin de vereceği cevap kuşkusuz ( NTC ) ısı sen...

 • Demirdöküm Aden Kombi Arıza Kodları

  by on 11 Şubat 2018 - 22 Comments

  Arkadaşlar eminim aldığınız arıza hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsunuz. Sizlere burada en ince ayrıntıya kadar Demirdöküm aden kombi arızaları hakkında...

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.