Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Kombi kalorifer de çalışırken basınç yükseliyor

| Bilmeniz Gerekenler | 29 Ekim 2015

Bizim ve diğer kombi servislerinin kış aylarında en çok karşılaştıkları arıza kuşkusuz kombinin basınç yükselmesi arızasıdır. Şimdi sizlere bu yazım da kombi basınç yükselmesi konusunu detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım.

Kombi basıncı yükselmesine sebep olan parçalar hangileridir? İlk önce bunları tanıyalım.

 1. Doldurma Vanası
 2. Genleşme Tankı
 3. (Tek ejanjörlü cihazlar) Ana eşanjör
 4. (Çift eşanjötlü cihazlar) Plaka eşanjör

kombi-basinc-yukselmesi

Evet yukarıda gördüğünüz gibi bir kombinin basıncı yükseliyor ise belirtilen 4 seçenekten birisinde problem oluşmuştur. Peki şimdi kombimin basıncı yükseliyor bu parçalar mı değişecek der gibisiniz. Tabi ki hayır, basınç yükselmesine sebep olabilecek parça belirtilen 4 parçadan birisidir.

Şimdi diyorsunuz ki hangi parçada sorun olduğunu nasıl tespit edebiliriz? Öncelikle kombinizi tanıyın. Çift eşanjörlü bir cihaz mı? yoksa tek eşanjörlü bir cihaz mı? Yine kombinizde basınç yükselmesi cihaz kapalı konumda olduğunda aynı sorun devam ediyor mu? Yoksa sadece cihaz kaloriferler çalışırken basınç yükseliyor. İlk önce cihazınızda bunları gözlemleyiniz.

a. Doldurma vanası arızalı olduğunda cihaz kapalı ve açıkken de basınç yükselmesi yapar. Eğer cihaz tek eşanjörlü ise ana eşanjörün de arızalı olma ihtimali yüksektir. Bu durum da teknik servis öncelikle doldurma vanasını kontrol eder doldurma vanası arızalı değil ise ana eşanjör arızalıdır.

b. Genleşme tankı arızalı olduğunda ( çift ve tek eşanjörlü ) cihazlar da ayını ”Sadece kalorifer konumu açıkken basınç yükselmesi görülür.” Genleşme tankı arızalarında cihaz kapalı iken basınç yükselmesi olmaz.

c. Çift eşanjörlü cihazlar da cihaz kapalı konumda iken basınç yükseliyor ise muhtemel iki parça kontrol edilir. Doldurma vanası ve plaka eşanjör.

 

 

 

30792 total views, 3 today

  

Leave a Reply

 • Gaz Valfi Ve Modülasyon

  by on 25 Eylül 2014 - 0 Comments

  Tüm kombi, kazan ve termosifon gibi cihazların hepsinde bulunan gaz valfi bulunmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi gaz ile alakalı bir parçamızdır. Bu parça c...

 • Viessmann Arıza Kodları

  by on 1 Mayıs 2016 - 4 Comments

  Merhabalar konu başlığında belirtildiği gibi sizlere bu yazımızda Viessmann Arıza Kodları hakkında bilmeniz gereken tüm detayları aşağıda belirteceğiz. Öncelikl...

 • Genleşme Tankı Nedir?

  by on 25 Eylül 2014 - 125 Comments

  Genleşme tankı bir çok kullanıcı tarafından yanlış tanımlanmaktadır. Bu düşünce ile sizlere genleşme tankı hakkında çok geniş çaplı bir makale yazarak genleşme ...

 • NTC Ve PTC Isı Sensörü

  by on 6 Ekim 2014 - 110 Comments

  Kombilerin en sık arıza yapan ve değişen parçası hangisi denildiğinde bizim cevabımız olduğu gibi kombi servislerinin de vereceği cevap kuşkusuz ( NTC ) ısı sen...

 • Demirdöküm Aden Kombi Arıza Kodları

  by on 11 Şubat 2018 - 22 Comments

  Arkadaşlar eminim aldığınız arıza hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsunuz. Sizlere burada en ince ayrıntıya kadar Demirdöküm aden kombi arızaları hakkında...

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.