Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Genleşme Tankı Nedir?

| Bilmeniz Gerekenler | 25 Eylül 2014

Genleşme tankı bir çok kullanıcı tarafından yanlış tanımlanmaktadır. Bu düşünce ile sizlere genleşme tankı hakkında çok geniş çaplı bir makale yazarak genleşme tankı ne görevi üstlenir ele alacağız.  Öncelikle resimler ile başlayarak genleşme tankı kombinin neresinde yer alır? (Resim 1) de göründüğü gibi çoğunlukla kombi’nin hemen arka kısmında bulunur. Kombinin üst kısmında baca borusunun arkasından bakıldığında görebilirsiniz. Nadiren bazı markalar kombinin sağ veya sol kısımlarında bulundurur. Araba tekerleklerinde olduğu gibi hava basılan sibop kısmı en üst kısımda bulunur. Alt kısımda ise kalorifer hattına bağlanan dişli bağlantı kısmı bulunur.

Gördüğünüz gibi genleşme tankı içi kapalı bir kutu gibidir. Görünen kısımda sübop ve bağlantı dişlisi yer alır. İç kısımında mebran vardır. Mebranın için hava ile doldurulur. Tankın büyüklüğüne ve ortamda bulunan tesisatın, petek sayılarına göre hava basıncı hesaplanır. Ortalama ev kullanıcıları için genleşme tankı içerisindeki mebranın hava basıncı 1 bar düzeyinde olur.

Genleşme tankı görevi ”sistemde ısıdan dolayı oluşan fazla suyu depolamaya yarar” Yani şöyle özetlemek gerekirse evinizde 7 metre petek radyatör olduğunu ve kış ayında 50 derecelik bir ısı ile kalorifer sistemini çalıştırır isek sistemde 1,5 bar su basıncı ısınan suyun genleşmesi ile fazlalaşacaktır. Artan su doğal olarak sistemde bulunan su basıncını artıracaktır. İşte burada genleşme tankı devreye girerek fazla suyu içerisine çeker ve su basıncını 1,5 bar da tutar. Eğer genleşme tankı arızalı veya içerisinde istenilen düzeyde hava olmadığı var sayarsak ısınan tesisat suyumuz litre olarak artacağından dolayı su basıncı yükselir ve cihazın alt kısmında su akıtmasına sebep olur.

Kombi bakımında teknik servisin özenle kontrolünü yapması gereken bir parçadır. Bakımı yapılmayan cihazlar da kış aylarında yoğunlukla karşılaşılan kombi su akıtıyor şikayetinin birinci sebebi genleşme tankı problemlerinden kaynaklanmaktadır. Uzun süre havası kontrol edilmemiş tankın içerisinden zaman içinde hava bitmektedir. Yine hava bitmesi ile tankın içerisine dolan su mebranı üst kısımda sıkıştırarak yapışmasına neden olur. Bu durumda tankın yenisi ile değiştirilmesi gerekebilir. Kısmende olsa tankın içerisinde bulunan mebranın delindiği de görülmektedir. Sibop kapağı takılı olmayan cihazların daha sık hava bittiğini de bilmeniz gerekir. Eğer kapak takılı değil ise yenisini alarak bir kapak takmak yararınıza olacaktır.

genleşme-tankı

genleşme tankı

 

 

111787 total views, 1 today

  

125 Responses to “Genleşme Tankı Nedir?”

 1. Harika bir yazı olmuş elinize sağlık.Genleşme tankı içeriğinizi çok beğendim ve keyifle okudum:=)

 2. Rıza Akçay on 28 Nisan 2017 @ 00:30

  Mrb benim kombimde petekler ısınırken kullanım suyunısınmıyodu bende eşanjörü temizlemek için kombiyi söktüm ve bu arada genleşme tankının altındaki su bağlantısını da söktüm ve ordan biraz siyah yaplı su aktı.genleşme tankındki suyun boşalması çalışmasına engel olurmu yada su boşalınca mebrandaki hava boşalırmı.

  • Su boşalınca genleşme tankındaki hava boşalmaz. Genleşme tankında hava olup olmadığını tankın üzerinde bulunan sibop a basarak anlayabilirsiniz. Bunu yaparken fazla hava çıkmamasına özen gösterin aksi taktirde içindeki hava biter.

  • Kerim özer on 19 Aralık 2018 @ 15:19

   Merhaba, bosch kondense kombim var, 9 senelik, komple boru ve petekler temizlendi, ilk 2 peteğim ısınıyor, diğer 10 petek ısınmıyor, buz gibi soğuk, derece 65 civarında, genleşme tankına bisiklet pompası ile hava bastım, sonuç değişmedi, ne yapmam lazım..
   Ayrıca genleşme tankının içi nasıl temizlenir, bu konuda yardımınızı rica. hayırlı işler dilerim

   • sorun tank ile alakası yok ya tesisatınızda bir daralma var yada cihazda bir sorun var.

   • Slm, Petekler ve genleme deposu kesinlikle temizlenmez.!

    Bilincsizlikten Bu sadece türkiyede uygulanmakta..!!! Daha Aksine temizletip yeni su koydukca boru tesisatın ic duvarlarında tabakalasma olusur.Mevcut suyu siyah ise bu değerli sudur.Kireci gitmis ve mikro organismalar ölmüs anlamına gelir bu sebeple boru tesisatının ic kısmında bir tek tabaka olusur.yani sık sık yenilenirse zamanla.. borularda daralma olusur ve ısı vermesi de zorlasır fazla enerji ihtiyac olur..

    Slm

 3. kombi normalde 1.7 bardan sonra su akıtması gerekirken su akıtmıyor.su kısa sürede eksiiyor.su kaçıran yeri yok.0.7 bara düşünce arızaya geçmesi gerekirken arızaya geçmiyor.

  • VEDAT ÇAVUŞLAR on 7 Ekim 2019 @ 20:46

   Merhaba eca colora kombimiz var abimin ve benim bakımlarını yaptım kombi suyunu hava basarak boşalttım 1 bar elektrikli pompayla hava bastım 1 den çok az fazlaydı neyse suyu bastım gösterge 1.5 sabitlendi petekleri açtım havasını aldım herşey gayet stabil çalışıyor petekler ısınıyor 10 gün yada 1 hafta sonra 1.5 bardan 1.4 daha sonraki günler çok az düşme yapıyor 1.2 kadar düşüyor sık sık kontrol ediyorum.peteklere ve diğer yerlerde sızıntı yok akıntı yok kaçak yok bakım yapmadan önce böle problemimiz yoktu bakım yaptım böle oldu kaçak olsa 2 mizdedemi olur ben çözemedim bana yardımcı olurmusunuz şimdiden çok teşekkürederim.saygılar

   • Genleşme tankının havasını yine kontrol et hava eksikse tamamla, hava iğne yerine bak hava kaçırıyordur muhtemelen.

  • Kombilerde emniyet valfi 3 bar da tahliye yapar arızanız genleşme tankında hava azalmış

  • Vitopend 100 Kombi’de eşanjörü orijinali ile değiştirdim. Genleşme tankına bisiklet pompasıyla zorlanıncaya kadar hava bastım. kombi sessizleşti ve iyi ısıtıyor. Petekleri temizledim. Basınç, petekleri ısıttıkça oynamıyor, 1.5 sabit. Fakat, sadece sıcak suyu kullanınca basınç 1.5 ise 10 dakika sıcak su kullanımında yavaş yavaş 1 e düşüyor. Bunun nedeni nedir.
   Teşekkürler.

 4. Merhaba, kombide bir sorun yok ama bes yildir kullaniyoruz. Tankin degistirilmesi gerekir mi? Tesekkurler

 5. saim ayaz on 5 Ekim 2017 @ 16:32

  Kombimdeki genleşme tankının kapasitesi 12lt. iken, bakımdan sonra 8lt,.lik tankla değiştirildi.Konbinin çalışmasında bir olumsuzluk oluştururmu?

  • Tesiat kapasitesine bağlı olarak 12 litre uygun görülmüş ise yine 12 lt takılması gerekir.

 6. Şinasi ARSLAN on 12 Ekim 2017 @ 22:47

  Viessman 100 yogusmalı kombi kullanmaktayım beş senedir kullanıyorum fakat hic bakım yaptırımaydım busene usta geldi temizliği yaptı sıcaksu musluğunu açtırıp genleşme tankına hava bastı,musluktan su gelmedi membran yapışmış dedi tankın değişmesi lazım dedi fakat bizim kombide su akıtma filan hiç olmuyor sadece su barını 2 ye ayarlarsak kombi calısınca 3 e yukseliyor ne yapmamızı önerirsiniz. (degerleri örnek olarak verdim.) ilginize teşekkür ederim.

  • Şinasi bey öncelikle geçmiş olsun. Kaloriferleri açtığınızda basınç 2 de iken kendiliğinden 3 e yükseliyor ise genleşme tankından kaynaklıdır.
   Uzun süre bakımı yapılmayan ve genleşme tankına hava basılmayan kombilerde sık görülen bir durum. Genleşme tankının içinde bulunan membran üst kısıma yapışmakla birlikte bu sorun ile karşılaşılır. Genleşme tankının değişimi gereklimi sorusuna açıkcası ilk önce membranın açılması için kendim bir kaç taktik uyguluyorum. Fakat bazen işe yaramıyor tankın değişmesi gerekiyor. Şimdi membranı yapışmış tak için kendi yaptıklarım şunlardır.

   1. Tanka hızlı şekilde hava basarak açma
   2. Tankın üzerinde bulunan sibop iğnesini yerinden söküyorum ve bu şekilde tekrar hava basıncı uyguluyorum. Bunu denemek çoğu zaman işe yarıyor.
   3. Üsteki yaptıklarım işe yaramadı ise iğneyi çıkarttığım yerden ucu oval, yuvarlar yani membranı delmeyecek bir cubuk ile fazla basınç uygulamadan aşağı doğru itiyorum. Genleşme tankı membranı az bir şey yerinden oynarsa daha fazla çubuk ile açmaya çalışmıyorum. Hava bastığım zaman yerinden oynayan membranı yavaş, yavaş açılmaya başlıyor. Bu 3. seçeneği müşterime son çare olduğunu belirterek membranın delinme ihtimalinin olduğunu her zaman söylerim. Delinirse zaten yapacak bir şey yok tankın değişmesi gerekir. Haa delinmez açılırsa büyük bir masraftan kurtulmuş olacak.

   Ayrıca yetkili servis böyle bir uygulama yapmaz. Arızalı parça deyip yenisi ile değiştirilmesini gerektiğini belirtir.

 7. Kombim çoğu zaman hata veriyordu.Suyu ısıtmak için resetlemek zorunda kalıyorduk.270 Tl ye genleşme tankını değiştirdik arıza 2 hafta sonra tekrarlandı.Herhangi bir su akıtması yok.Bana dendiğne göre bir sibob varmış ve bu sibob içine kaçmış tank bozulmuş.Doğru mudur?

  • Gökhan bey genleşme tankında sibop vardır evet akat içine kaçmaz ama sibop uzun süre bakım yapılmayan cihazlarda hava basma işleminde membarnın yapışması ile işlev yapmaz. Sanırım ya sibop kaçırıyor du yada hava basılamadığı için tank değişmiş olabilir.

   • hamdullah on 19 Kasım 2017 @ 09:20

    iyi günler; öncelikle bilgileriniz için teşekkürler. Ben evime demirdöküm nitromix p28 aldım. On gündür kullanıyorum. Üç dört günde bir su basıncını yani barı arttırmak zorunda kalıyorum. Gözle görünür bir su kaçağı gözükmüyor. Şöyle bir durumda var örneğin bar gün içinde 1.6 iken ısınma derecesini 36 dan 40 a çıkardığımda bar dereceside 1.7 e çıkıyor. Kombideki bar problemi neden kaynaklanabilir. Ayrıca kombi açık olduğu sürece çalışsın veya çalışmasın sürekli bir ses var bu normalmidir? Vereceğiniz değerli bilgilerinize ihtiyacım var. Lütfen yardımcı olunuz. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

    • Kombiniz devamlı su eksiltiyor ise muhakkak bir kaçak vardır. Kombiniz 1.6 da iken kaloriferleri açtığınızda 2.3 puan yukarı çıkması normaldir. Yine gelen ses konusunda bir şey söyleyemem bir çok nedenden dolayı görülebilir.

 8. ECA confeo kombi kullanıyoruz,oda termostat ıda var.Kombinin petekler yanınca basıncı 3-3.5 oluyor,kombinin altından su akıtıyor ve sesli çalışıyor bu neden olabilir?teşekkürler.

  • Aysel hanım kesinlikle genleşme tankı ile ilgili bir durum ile karşılaşıyorsunuz. Kombinide bakım yaptırmanızı öneriyorum. Bakım sırasında tankın havası kontrol edilmesi gerekir. Son olarak tank patlak ise bu durum ile yine karşılaşırsınız o zaman tankın değişimi gerekir.

  • Taktik maktik yok on 4 Ocak 2020 @ 00:36

   Dönüş suyu borusunda filtre var ya onu çıkar temizle dikkat et evi batirma

 9. Can Yılmaz on 23 Kasım 2017 @ 12:20

  merhaba, bir sorum olacaktı size; kombi çalışırken su eksilmesi problemi yaşıyorum. acaba problem neyden kaynalanıyor olabilir ? 2 saat çalışmayla mesela 0.5bar eksilme oluyor sonrasında azar azar düşüyor. cevabınızı bekliyorum. iyi günler….

  • Su damlatan akıtan bir yer varmı kontrol edin. Petek vanaları kombinin alt kısımı vs bakınız. Bir kaçak görünmüyor ise çap altında kalan boruda bir sızıntı olabilir.

 10. Merhaba,
  Demirdöküm HKF24 Nitro kombim var, ısıyı yükselttiğim zaman bar yükseliyor, ısıyı düşürdüğüm zaman bar kendiliğinde düşüyor kombiden herhangi bir su akıntısı da yok bu neyden olabilir yardım edebilirmisiniz? Genleşme tankından kaynaklı olabilir mi ( Kombi için bakıma geldiler tahliye musluğunu açarak suyu boşalttılar ve herhangi bir kontrol yapmadan genleşme tankı değişmesi gerek dediler ve 450 tl fiyat istediler)

  • Belirtilen sorun genleşme tankından kaynaklıdır. Genleşme tankınız hava bitmiş ise aynı sorun olur. Bu durumda tanka hava basılır. Fakat genleşme tankı arızalı hava yerine su girmiş ise yani patlaktır. Bu durumda tankın yenisi ile değişmesi gereklidir.

 11. Merhaba, kombi bakımına gelen kişi kontrol amaçlı mutfaktaki sıcak suyu açtırınca kombinin göstergesindeki değer yükseldi (sanırım bu sırada kombinin derecesini de yükseltmişti. ve bu yükselmenin nedeninin genleşme tankında hava olmaması olduğunu söyledi. 1. herhangi bir noktadan sıcak su musluğunu açmamız kobi göstergesinde neden basınç yükselmesine hatta kombiden su akmasına neden olur ? Sıcak suyun kapalı devre olan kombi içindeki su ile ilgisi nedir, ek ısıtma olayı kaynaklı mı?

  Sonuç olarak genleşme tankı yapıldıkltan sonra bakımını yapacağını söyledi kendisinie o an yaptırmadım sonra gelmek üzere gitti. Daha önce farklı biri, hatırladığım kadarı ile kombşden gelen bir sesden dolayı genleşme tankına hava basmak gerektiği söyleyip hava basmıştı basınç göstergeli bir ayak pompası ile . Bu sefer kendim yapmak istedim ve kombideki, peteklerdeki suyu olabildiğince boşaltıp (petekleri sökmeden,,ucundan açarak ve bu arada sökmeye başlayınca kombinin sıcak ve soğuk su filitrelerini temizleyerek) ) basınç göstergeli bir pompa ile üstteki sibobu söküp(kombi baymak) hava bastık ama pompa dan mı bizden mi kaynaklı bilmem basınç göstergesi bir türlü 1 e gelmedi (bu arada boşaltma musluğundan da su biraz akıp sonra akmadı ( kombinin suyunu zaten boşalmıstım ve petekleri ise daha sonra temizledim ve sonra tekrar hava bastım ama su gelmedi bu sefer)

  Ancak genleşme tankındaki havayı bir türlü ölçemedim (paratik bir yöntem var mı? (Elimdekipompanın göstergesi mi sorunlu diyerek onu bile degıstırdım) ama yine ölçemedim.) Gen.tankında hava var zira siboba basınca hava çıkıyor ama basıncı ölçemediğimden şu an kombiyi de yakamıyorum. 2. Yaptığım işlerde bir yanlış mı yapıyorum.
  a. Hava fazla basılmışsa ve kombiyi tekrar doldurup açarsam riskli bir durum oluşur mu, nasıl olması gerekiyor
  b. Hava istenilen düzeyde değilse yine kombinin derecesini yükseltip herhangi bir sıcak su musluğunu açma yöntemi ile anlar mıyım ve bu durumda bu havayı tamamlamak için tam olarak ne yapmam gerekiyıor. Çabuk cevaplarsanız sevinirim tesekkurler

  • Genleşme tankında bir anormallik olduğunda her koşulda basınç yükselmesi görülür. Yani tankın havası bittiğinde, tank patlak olduğunda ve çok yüksek hava olduğunda basınç sıcak kullanım suyu olsun veya kalorifer sistemi olsun basınç yükselmesi yapar.

   Genleşme tankının içerisinde ki hava tesisat kapasitesine göre hesaplanarak hava basılır.

 12. Ve içinde fazla hava basılmıssa (ölçtüm pompanın gostergesinden ama..) varsa o şekilde yansa ne olur, sbop bir süre açık kalsa deneglker mi? Bir kalem ölçerle olcmelı belkı
  ve belkı 1 olmalı ama 0, 9 dan sonrasını basmak sorun gıbı

 13. merhabalar, evdeki kombi demirdöküm neva, kombi 48 derecede çalışmasına rağmen petekler derecesine göre fazla ısınmıyor, bakım için gelen eleman kombinin kazanı düşük seviyede, kazanın değişmesi gerekir diyor, ilk defa duyuyorum kombinin özelliklerinde 20.000 kalori yazıyor, bana inandırıcı gelmedi, dediği gibi sorun kazan kapasitesinin düşük olmasından mı yoksa bana göre peteklerden mi kaynaklayınoyr, petekler temizlenirse faydası olur mu cevabınınız için teşekkür ederim.

  • Bu konunun yeri burası değil fakat yinede cevap vereyim. Petekleriniz yeterli ısıtmıyor ise bunun bir çok sebebi olabilir. Kombi ve petek bakımı yapılmamış ise, Gaz ve modülasyon ayarları yapılmamış ise yine aynı sorun ile karşılaşırsınız.

 14. Merhaba
  Benim kombinin su artma arızası var petekleri çalıştırınca basınç artıyor daha sonra arttığı yerde kalıp kapatıp tekrardan çalıştırdığımda su artması devam ediyor fakat hemen artmıyor acaba nedeni nedir

 15. Merhaba. Kombide sıcaklığı yükseltmeme rağmen peteklerde sıcaklık hep aynı Normalde eskiden sıcaklığı yükseltiğimde kombi hemen ateşleme yapardı . Şimdi ısr ısıyı nekafar yükseltsemde hemen ateşleme yapmıyor ve sıcaklık çok düşük derecede sabit neden olabilir acaba

 16. Serhat sari on 8 Ocak 2018 @ 21:29

  Genleşme tankı patlar mı patlarsa patlama büyüklüğü ne kadar yansır

  • Genleşme tankı bomba gibi patlamaz. Genleşme tankının içinde bulunan membran delinir buna bir çok kişi tank patlak diye hitap eder.

 17. Doruk karaca on 31 Ocak 2018 @ 12:24

  Merhabalar ben ust dairemde bosch 6000 markali kombimde sorun cikti bar degeri 1.5 den 2 .3 saatte bir sifira dusuyor en dibe iniyor kombinin bar yani suyu surekli eksiliyor ilk calistrma yapildi bi sorun yoktu fakat mutfak dolabi takildgi icin mutfak petegini kaydrmak zorunda kaldik yani tesisati saga dgru kaydrip uzattik acaba ondanmidir tesisatci guvendigimiz kisi ile birlikte yaptik tesisati sorun genlesme tankinin havasinda olabilir mi

 18. Ariston genüs kombim var petek suyunu boşalttım sıcak su filtresini temizledim fakat kombiden çok azda olsa su damlamaya 3-4günde bir 1.5bardan 1bara düşmeye başladı bu siteye bakarken genleşme tankını öğrendim sibobun kapağını açtım suyun oradan damladığını gördüm hava yerine su çıkıyor ne yapmam gerekiyor sıcak peteklerde sorunyok kombiye zarar verirmi iyi çalişmalar.

  • Sıtkı eğer genleşme tankı patlak ise bar basıncı kalorifer sistemini çalıştırdığında yükselecek ve böylece cihaz fazla basıncı atması için emniyet ventilinden su akıtacaktır. İleride daha büyük bir sıkıntı ile karşılaşmanız büyük olasılıktır.

 19. Merhaba kombimin eşanjör temizliği yaptıktan sonra basınç yükseldiğini farketmedim su damlamaya başlayınca baktıkki eşanjörü patlatmış onu değiştirdim ancak sonrasında bir türlü basıncı sabitleyemedim kendi kendine yükseliyor kombi çalışsın çalışmasın devamlı yavaş yavaş yükseliyor vanaları kapattım ancak değişen birşey olmadı genleşme tankına hava bastım boşalttım değişen birşey Yok yoruldummmmm

  • Mesut bey öncelikle geçmiş olsun.
   Kombinizin marka ve modelini yazarmısınız.

   • Ferroli domiproject

    • Doldurma vanası değiştirin bir de öyle deneyin. Bu modellerin bir kısmı tek eşanjör ve çift eşanjörlü cihazlardır. Eğer vanayı değiştikten sonra sorun devam ediyorsa çift eşanjörlü de plakalı eşanjör arızalıdır. Tek eşanjör ise ana eşanjör arızasıdır.

 20. Su basıncı 1.5 barda iken kombiyi çalıştırdıktan sonra(60 C derecede) su basıncı 2.2 ye çıkıyor.Kombiyi kapatım sabah baktığımda ise su basıncı 0.7 bara düşmüş oluyor.Bunun sebebi ne olabilir?Servis genleşme tankında sorun olmadığını iddia ediyor. Kombiyi çalıştırmadığım dönemde su basıncı 1 günde en fazla 0.2 bar eksilmiş oluyor.

  • Genleşme tankında bir sorun olabilir. Detaylı Kontrol edilmesi gerekir. Net bir şey söylememiz mümkün değildir.

 21. Hüseyin on 29 Mart 2018 @ 13:57

  merhaba ;

  DD Nepto kombim var .Sorunum Banyo suyu açıldığında kombi far far şeklinde alev yükseliyo düşüyor.Aynı şekilde mutfakta sıcak su açıldığında bir poblem yok.Araştırma sonrası bir çok cevap buldum ama etki etmedi.Mesela bina su geliş basıncı yüksek olduğundan olabilrmiş.Kıstım biraz düzeldi.sonrasında banyo armatüründen olabilir dediler yüksek debi de açmak yapabilir diye söylenmiş kısık yapıyorum yine oluyor.Kombinin içinde en ufak bir problem gözükmüyor.Ancak eşanjörden şüpheliyim.Onun haricinde hepsini kontrol ettim.AMa eşanjör sökmek biraz teferruatlı olduğundan yapmadım.Bir öneriniz var mı konu hakkında.sanırım bu olaya sıcak su dalgalanması deniyormuş.

 22. Kombimde.surekli basinc dusuyor hatta su kacagi yok niye basinc ďusuyor anlayamadim yardimci olurmusuniz

  • Genleşme tankı ile alakalı olabilir. Veya cihaz içerisinde, tesisat da çok küçük bir kaçak da olabilir.

 23. Merhaba.servisten gelen arkadaş kazanın değişmesi gerektiğini ve bunun fiyatının da 780 tl olduğunu söyledi.ferroli marka kombi kullanıyorum.bu rakam gerçekçi mi çünkü bizim sorunumuz sıcak su tarafının çalışmamasıydı.

 24. Merhabalar açıklamar güzel
  emniyet vanası kapalı kucuk alt vana
  Sebeke su girişi kapalı iken
  1 -su akıtıyor (demlikten akar gibi)
  2- bar hep sabit
  Servis geldi gözle kontrol etti genleşme tankı değişmeli 300 400 ₺ dedi 40 bakma ucreti
  (Heryer kapalı iken su akması şebeke vanasında sorun olduğunu mu gösterir tank değişse şebeke suyu vanası arızalı ise sorun olurmu .)
  Hava basmam işe yarar mı
  Tankı kendim değiştirebilimiyim 100 tl ye maal olur en azından kiracıyız .

  Durum bu sekilde
  Yardımcı olursanız sevinirim ne önerirsiniz
  Teşekkürler

  • Genleşme tankı ile alakalı bir durum değil. Cihazınız çift eşanjörlü ise plakalı eşanjör arızalı veya doldurma vanası arızasıdır.

 25. Nurten Kisa on 11 Ekim 2018 @ 23:16

  Merhaba lutfenbyardimci.olun gecen yildan beri bulamadigimiz bir sorunnvar kombim.surekli su eksiltiyor .butunnpetek vanalari kapalinyine ayninsorun var .Bu arada ev yerden isitma .Bi kombiciye sordum.yogusma tanki deliktir dedi .sucu cagirdim.oda mutlak bir yerde kacak var diyor ama gorunen bir sey yok kombide gecede 0.2 bar dusuyor ve sureklindusuyor ne olabilir lutfen yardimci olun

 26. Kombinin markası demir döküm nitromix yogusmali şu şekilde bir sıkıntısı var soguk suyu açip kapattıktan sonra akittigim kadar kombi içine su alıyormuş gibi bir tepki veriyor.petekleri calistirdigimda ise basınç 1.3 iken 1.5 ‘ e yükseldiğini gozlemliyorum. sizce bu olayda da mi genlesme tankinin havasının az olmasın veya hiç olmamasınin bir nedeni olabilir mi? Teşekkürler.

  • Petekleri çalıştırdığınızda 1.3 den 1.5 e çıkması çok normal ilk tepki pompa çalışması ile 0.2 basınç oluşabilir.

 27. Hocam iyi günler , wiesmann vitodens 100 yoğuşmalı kombi kullanıyoruz, kombide aşırı derece basınç yükselmesi vardı , servis geldi doldurma vanası değişmesi gerekiyor dedi değiştirdik sonra genleşme tankını patlatmış dedi basınç yükselmesi , bu tankı değiştirmemiz gerekiyor mu bir de tank fiyatı hakkında bilginiz var mı bize 700 tl civarı bir miktar söylendi s

 28. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim kombi markası E.C.A comfeo benim sorunum banyo ve lavaboya gelen sıcak su ile ilgili sısak suyu ilk açtığımda kombi yanıyor sonra duruyor tekrar kapatıp açtığımda yine aynı sorun oluyor genleşme tankında hava olmaması bu soruna neden olurum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

 29. Hocam selamlar. Peteklere bakım yaptım tüm suyu boşalttım daha sonra barı 1.5 a getirdim kombiyi açtım bar 4 lere yükseldi kombinin altından su akmaya basladı barın derecesini düşüremedim bende su vanasını kapattım bar derecesi normale düştü ama vanayı açamıyorum sıcak su gelmiyor. Vanayı açtığım anda barın derecesi yükseliyor durmuyor. Kombiyi açtığımda da derece hızla ilerliyor hiç durmuyor.

 30. Merhaba bizim kombi bosh marka.sadece 1 petegimiz hic yanmiyor.Bugun petek temizleme yapildi.sonuc alamadik basınç 1 seviyesinin üstune cikmiyor.genlesme tankinada su dolmuş bizim petek genleşme tankindan dolayi yanmiyor olabilirmi

 31. Merhabalar. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benimde bir sorum var size hocam. Geçen hafta şu Petek temizliği denen şeyi bende yaptırdım. Önce kombinin altındaki vanaları kapatıp makinayla tüm petekleri temizledi usta daha sonra kombinin vanalarını da açtık bide kombiyi temizledi önce ilk bastığında dedi bu yönde tıpa var sonra makinanın başlıklarını değişip tekrar bastı işlem bitti suyu 1.5 bar a ayarladık şimdi şöyle bir sorunumuz var kombi 40 derecede bile yansa basınç 2.7 bar oluyor kombiyi gündüz kapatınca da basınç 1 e kadar düşüyor. Acaba sorun nedir yapılan Petek temizliğiyle bir ilgisi varmıdır? Yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada marka Vaillant ecotechplus

 32. Baris dogrucan on 17 Kasım 2018 @ 12:01

  Hocam iyigunler airfel digifix kombim var bar dusmesi sonucu su basmislar ve su sonradan biranda gelmesi sonucu tahliyeden atmis suan bar dusme sorunu ve tahliyeden dakkada 2 damla su atiyor

  • Tahliye dediğiniz parça aslında tahliye için kullanılan bir parça değildir. Bu parçanın adı emniyet ventili yani adı üstünde emniyet ile alakalı bir parçadır. Yani cihaza fazla su verirseniz veya kendiliğinden fazla su alırsa emniyet ventili bu durumu fark eder ve fazla suyu tahliye der. Anlaşılan o ki emniyet ventili fazla su basmanızdan dolayı arızalanmıştır.

 33. Yazdığınız yazılar evinde kendi başına kombisine bakım yapmak isteyen kullanıcılar için çok yararlı olmuş teşekkür etmek istiyorum.
  Evimde ECA proteus model kombi var eskiden 1.5 barda çalışır ve petekler çalışınca 2 -2.2 bara kadar çıkardı basınç. (o zamanlar kombime bakım hiç yaptırmadım. ) Ana Eşanjör contası eskidiğinden sızdırma yaptı ve değiştirmek zorunda kaldım. Genleşme tankını kontrol etmeden su bastım ve anca 2 barda kombi çalışmaya başladı. Petek konumunda iken basınç 2.7 bar lara kadar çıkıyordu. Genleşme tankını kontrol ettim ve basınçlı hava kalmamıştı. Bende pompa ile 1 bar hava bastım ardından kontrol ettiğimde stabil 1 bar havayı içinde tutuyordu. Kombi suyunu tamamladım ve çalıştırmaya kalktığımda 1.5 bar basınçta düşük basınç arızası verdi. 2 bara kadar denedim fakat anca 2 barda arıza gitti ve kombi çalışır konuma geçti. 50 derece su sıcaklıklığında basınç hala 2 bar olarak duruyor. 2 bar kombi çalışması için normal mi?

 34. Dün petekleri söktüm temizledim ve tekrar taktıktan sonra kombi su almamaya başladı. E10 hatası alıyorum.

  Alttaki musluğu söktüm ve orink contayi kontrol ettim ve sağlam çıktı.
  Şebeke suyun vanası sonuna kadar açtım su basınçlı gelsın ama yine su almadı kombi.
  En son tankın üst siboptan hafifçe bastım ve içinde çok az bir hava vardı Zaten basmamla bitmesi bir oldu.
  Soru: Eğer tanka hava bastırırsam kombi su alır mı? Yani petekler dolarmı?

  Veya bir başka neden mı kombi suyu almıyor?

  Teşekkürler!

 35. Merhaba,
  Kombide 2 saatte su basıncı sıfırlanıp 10 arızası veriyor (immergas eola star) ve devre dışı kalıyor. Tekrar su basınca basınç yükseliyor ve çalışmaya başlıyor ve 2 saat sonra aynı şekilde yine su basıncı sıfır olup arıza veriyor. Bunun nedeni genleşme tankı hava basıncını düşüklüğü ya da havasızlığı olabilir mi? Kalorifer veya su tesisatında kaçak göremedim.
  selamlar
  ömer

  • Bu sorun devamlı yaşanıyor ise genleşme tankı ile alakası yoktur. Eğer kalorifer tesisat boruları çap altından gidiyor ise muhakkak bir yerde kaçak vardır.

 36. İyi Günler.
  Demir döküm kalisto kombim bar ayarı 1 e düştü f7 hatası veriyor bar ayarını yükseltmek için vanayı cevirdigimde kombinin altından su damlamaya basliyor fakat bar ayarındaki ibre hep aynı yukseklmiyor ve F7 hatası düzeliyor.kombinin içini açtığımda genleşme tankinin altındaki borudan su damladigini ve borunun pasandigini gördüm.surekli veriyor bu arızayı nedendir acaba.
  Şimdiden teşekkür ederim .

 37. Merhaba viessman 050-T 25kw yogusmali kombim var. 2 yil oldu ve F0d arizasi verdi servis cagirdim baca gazi esanjoru arizali dediler maliyet olarak 1000 tl dediler bu kadar basit mi bu parcalarin arizasi kullanim hatasimi yoksa sans mi anlayamadim. Baska bir cozum noktasi varmidir. Yardimci olursanoz sevinirim.

 38. merhabalar. dün kombinin yanmayarak su basınç arızası verdiğini ve basıncın 0,5 e düştüğünü gördüm. kapattım vr su bastım 1,7 civarına getirdim. 1-2 saat çalıştırdım sonra kapattım. ama sabah kalktığımda kombinin altı su içindeydi ve basınç yine 0,5 seviyesindeydi. bugün yine su basıp suyu nerden akıttığını tesbit etmeye çalışacağım. acaba sorun hava bitmesi olabilir mi? yaklaşık 2 yıldır bakım yaptırmadım. kombi beko.

 39. Merhaba
  Beko BK 20 ek LCD marka, çift eşanjorlu kombimim basıncı yükseliyor.

  1- doldurma musluğu un contasini değiştirdik.

  2- tüm musluklar açık kombiyi yaz moduna getirerek denedik basınç gene yukseldi.

  3- kombiyi şalter den kapatarak denedik fakat basınç tekrar yükseldi.

  4-binaya gelen suyu kapattık bu sefer basınç yukselmedi aksine düştü.

  Genleşme tankinda hava var.

  Sorun doldurma musluğu, plakalı eşanjör yada genleşme tankından mıdır?

  Teşekkürler.

 40. şahin irak on 12 Ocak 2019 @ 12:37

  merhaba buderus kombim var su içindeki suyu 2 bara getirdikten sonra 1 2 saat içinde komple boşaltıyor tesisatta kaçak yok kontrol ettim arıza neden olabilir

  • Bu sorunu uzun süredir yapıyor ise tesisat da muhakkak bir sızıntı vardır. Yani kombi de bir su sızıntısı yok ise tesisat ile ilgili bir durum.

 41. Oğuzhan on 22 Ocak 2019 @ 03:37

  İyi günler.demirdöküm termostar kombim var; 35 derecede kombim mormal çalışıyor ama 40 derece 45 lere aldığımda kendini kapatmıyor ve sürekli çalışıyor basıncı da artıyor 3 lere kadar geliyor ve reset atmak zorunda kalıyorum . Lütfen yardımcı olun kombimin derrcesini artırmaya korkuyorum patlayacak diye

 42. Merhabalar bosch kombi kullanıyorum, kalorifer ısısı ile bar artışı oldu, dün bakımını yaptılar, hava basıldı, temizlendi, ama bu işlemler yapıldıktan sonra, yine kalorifer çalışmaya başlayınca 2 ye kadar çıkıyor, su çalışınca çıkmıyor ama, bide şimdi az miktarda şu akıtmaya başladı, bugün yine Servis gelecek, ne olmuş olabilir sizce, teşekkür ederim..

 43. Serkan Kaya on 2 Şubat 2019 @ 17:57

  Ustam soğuk su giriş vanasını kapatıp sıcak su musluğunu açtım. daha sonra su doldurma vanası açarak genleşme tankının içindeki pis suyu boşalttım. Bu işlemi bir iki kez tekrarladım. Ancak genleşme tankına hava basmaya çalışırken siboptan su geldi. Bunun üzerine genleşme tankını sökerek dışarıda içine bir bar hava bastım. Yerine taktım şimdi sorunsuz çalışıyor. Ancak okudum bazı yerlerde siboptan su gelirse tank deliktir diyor. Bu konuda yardımcı olursanız.

  • Sibop yerinden su geliyor ise tank kesinlikle değişmesi gerekir. Tankın içinde hava kalmaz bir kaç gün içinde cihaz devamlı su eksiltmesi yapar siz su verdikçe verdiğiniz su havanın yerine tanka dolar tank da hava kalmayana kadar suyu çeker ve bir müddet sonra tank tamamen su ile dolduktan sonra bu sefer su eksilmesi olmaz tersine kalorifer çalıştığı zaman basınç yükselmesi yapar. Dolayısı ile cihaz su akıtabilir.

 44. Burhan çeçen on 8 Şubat 2019 @ 11:25

  Merhabalar..Ariston Matis kombi kullanıyorum.su akıtması sebebi ile servis geldi.bütün suyu boşalttıktan sonra hava bastı.Fakat bir kaç gün sonra tekrar aşırı su akıtmaya başladı.Servis ikinci gelişinde hava tankı değişmek zorunda dedi..400 tl fiyat söyledi..2 aydır böyle kullanıyorum.Su basıncı kombi çalışınca yükseliyor sonra su akıtarak düşüyor..sizce ne yapmalıyım? İleride daha büyük arıza ve masraf çıkartır mı?

 45. Sadettin on 9 Mayıs 2019 @ 18:06

  Merhaba wiesman vitopend 100 kombi var genleşme tankinda hava kalmamış hava bastigimda genleşme tankına bağlı sol tarafta ağzı vidalı hava kanalı var oradan hava sizdiriyor orayı siktigimda anca hava basabildim orasının kapatmış olmam sisteme zarar verirmi teşekkürler

 46. Merhaba, Buderus hermetik kombim var, 10 yıllık, geçen seneye kadar basınçta bir problem olmuyordu, geçen sene basınç aniden sıfıra inmeye başladı, kendim su vererek basıncı 1.5 civarına yükselttiğimde kalorifer yandığında 3’e doğru çıkıyor ve fazla suyu aşağıdan atıyordu. Yetkili servis çağırdım, kombi temizliği yaptılar ve genleşme tankına hava basalım deneyin, eğer tekrar basınç sıfıra düşerse tank arızalı demektir dediler.

  Ben tankı değiştirtmeden tüm kış kullandım, basınç sıfır zaten, su eklemeden kaloriferi çalıştırıyorum, basınç sıfırdan başlayarak 1.5 civarına filan yükseliyor, kaloriferler iyi ısınıyor, cihaz su akıtmıyor.

  Sizce bu durumun sebebi nedir, sıfır basınçla kalorifer sıkıntısız çalışıyor ama başka zararları olabilir mi, mesela fazla yakıt yakmaya sebep olur mu, genleşme tankını değiştirmeyi tavsiye eder misiniz?

  Teşekkürler

  • Merhaba bahadır bey,
   1. Basınç 1,5 seviyesinde iken kaloriferi çalıştırdığınız da basınç 2,5 seviyelerini geçiyor ise genleşme tankında hava kalmamış olabilir. Veya tank patlak yani hava yerine su dolmuş olabilir.
   2. Cihazda sıfır basınç varken çalışıyor ise su basınç sivici arızalıdır.
   Son olarak tavsiyem tanka hava basıldığında hava sibobunu kontrol edin hava kaçırıyor olabilir.

 47. İlker sonkaya on 8 Haziran 2019 @ 13:22

  Merhaba Gökhan bey bende viessmann 100 kombi var ve bu kombi sürekli su eksiltiyor iki günde bir su basıyorum ayrıca bakım için gelen ustalarda su eksiltmeyi söyleyince sürekli hava basiyorlar havası bitmiş diyorlar ama ben iki günde bir su basmaya devam ediyorum bir usta kovektorleri kapat dedi kapattım hiç bir yer acık değil ama su eksiltmeyi devam ediyor ne yapmam lazım bilemedim lütfen yardımcı olun

 48. Merhabalar vieaman vitopend100 kombi var su basinc gostergesini 1.5 ayarliyorum bir hafta icinde bar 1 in altina dusuyor tesisatta herhangi bir kacak yok ayrica tesisata kimyasal kacak giderici koydurduk ama bir sonuc alamadik.ilginize tesekkurler.

 49. GENLEŞME TANKININ BOZUK OLDUGUNU NASIL ANLARIZ KOMBİDEN SU SESİ GELİR Mİ.

 50. Usta benim genleşme tankında hava var ancak basınç bazen 3 lere hatta 3.7 lere çıkıyor. Ancak emniyet ventilinden herhangi bir su akmıyor. Kombi soğudugunda eski bar ayarına geliyor. Bunun sebebi nedir sizce.

 51. merhaba ariston genus kombi var petekleri temizledim yeniden su verdim barı 1.6 gibi petekler ısınınca bar 2.6 gibi oluyor petekler soğumaya başlayınca barı düşmeye başlıyor altta su damlaması da yok temiz geçen sene kombi bakımı yaptırmıştık genleşme tankınada 1 bar hava basılmıştı.barın peteklerin ısınmaya başlayınca 1.6 dan 2.6 çıkması normalmi şimdiden vereceiniz bilgiler için çok sagolun.

 52. Merhabalar. Kombim f37 arızası verip duruyor. Su basıncı 2 3 saatte bi 0.5 in altına düşuyor. Yogusmali kombi, tahliye borusundan devamlı su damlaması
  Elektriği kapattığımda bile su damlamasınin sebebi ne olabilir

 53. Merhaba viessmann kombi kullanıyoruz 2 yıldır. Kombi basıncında düşme oluyordu tesisat ta kaçak yok dediler, genleşme tankının havasına baktılar sıfırdı. Hava vurdular ama 2 haftadır çok az bir düşüş oldu, genleşme tankından kaynaklı olabilirmi acaba, gelen usta tekrar düşüş olursa tankı değiştiririz demişti

 54. Merhaba,tesisattaki suyu boşaltıp,tahliye vanası açıkken genleşme tankına bisiklet pompasıyla hava basmaya çalıstım.Yarım saatlik uğraş sonucu tankın havasını 0.80 bara getirdim.Tesisata su doldurup ölçüttüğümde ise tankın barı 1,50 bara çıktı bu normal mi?

 55. henüz kombi peteklerine su vermedim sadece sıcak su için kullanıyorum. Bir gün sıcak su gelmeyince basıncın düştüğünü fark ettim ve 2 bar civarına yükselttim. bi kaç gün sonra kontrol ettiğim zaman basıncın 1 bar civarına düştüğünü gördüm ve tekrar 2 bar civarına aldım. Kombini altında herhangi bir sızıntı yok. Kombi markam Termoslim. Bakım için servis çağıracağım. Bunun sebebi genleşme tankında hava kalmadığı içinmi.

 56. Merhaba Baymak Eco5 kombim var. E10 hatası vermeye başladı araştırdım basınç göstergesi normaldi 1,5 daydı ama bn peteklerden hava varmıdır diye hepsini kontrol ettim tekrar çalıştırdım çalıştı ama sıcak suyu da açınca gene aynı hataya düştü hem petek hem kombi aynı anda çalıştırmıyor ne yapmam gerek E10 hatası için 🙁 telefonda birtane kombiciyi aradım genleşme tankı bozuk onu değiştirmemiz lazım 300 tank 100 işçilik diyorlar ama bn netten E10 hatası için hiç genleşme tankından bahseden görmedim

 57. Merhabalar ben 2. el bir ısıpompası diye birşey aldım üstünde hicbir etiket veya yazı yok aşşayukarı 50 lt bir yağ haznesi var bunu bağlayan kişide tesisatcı olduğunu sanmıyorum bazı bağlantıları bana sorarak bağladı size sormak istediğim bendeki genleşme tankı komple sudolu yerinden bile kalkmıyo başka birtesisatcını kontrol etmesimi gerek tankın oraya vana koydu vana acık kapalımı olması gerekiyor

 58. Merhaba ECA kombi kullanıyorum kombiden su sesi geliyor petekleri kullanmayinca sorun yok ama petekleri kullanınca kombiden su sesi geliyor tesisatta hava var dediler peteklerin havasını aldık ama yine ses kesilmedi.bir zararı olurmu şimdiden teşekkürler.

  • Ses oluşmadan önce kombiye su verme işlemi yaptı iseniz hava sesi olabilir. Fakat havasını aldığınızı belirtiyorsunuz muhtemelen cihaz içerisindeki otomatik hava atma purjörü de havayı atamıyor olabilir.

 59. Merhaba warmhaus priva 24 kombi kullanıyorum kombi her devreye girdiğinde genleşme tankından gürp diye yüksek bir ses çıkarıyor bazan bu sesi iki üç defa tekrarlıyor bu arızamı normalmi şimdiden teşekkür ederim

 60. Merhaba warmhaus priva 24 kombi kullanıyorum kombi her devreye girdiğinde genleşme tankından gürp diye yüksek bir ses çıkarıyor bazan bu sesi iki üç defa tekrarlıyor bu arızamı normalmi ilginize şimdiden teşekkür ederim

 61. Merhaba warmhaus kombim var genleşme tankından sürekli gürp diye ses geliyor normal mi

 62. Merhaba kombi her ateşleme yapdığında değişik yüksek patlama gibi bir ses geliyor kapağını dışa doğru esnetiyor bazan sesler peşpeşe tekrarlanıyor

 63. Merhaba hayırlı işler
  Demirdöküm nitromix kombi kullanıyorum uzun zamandır genleşme tankına bakılmıyordu gelen serviste hiç bakmadı şimdiye kadar dd nin servisi malum. Bende geçenlerde kendim bakayım dedim,içinde çok az hava vardı. Tankı söküp banyoya aldım pompa ile hava bastım içinden bir miktar su çıktı, sonra bisiklet pompası ile hava basıp taktım yerine. Bundan sonra basınç sorunu başladı kombi çalışınca 1 bar 2.5 barlara çıkıyordu biraz su alıp ayarlıyorum basıncı, daha sonra kombiyi kapatınca baktım basınç 0 a düşmüş su basayım dedim çok çabuk 1,5 bar su aldı supelendim tahliye vanasindan suyu bosaltayim dedim 1 bardak su anca çıktı dd. müşteri hizmetlerini aradım hersey normal dedi evet bu duruma normal dedi DD müşteri hizmetleri. Genleşme tankını tekrar söküp baktığımda tankta hava vardı ama Su hiç yoktu. Yani tank su almıyor neden olabilir ustam varmi bir fikriniz

 64. Beyefendi onlarca soruya cevap vermiş bir teşekkür eden yok ben de sorumun cevabını buldum çok teşekkür ederim

 65. merhaba ustam. ariston marka kombim var. peteklerde hava olabileceğini düşünerek peteklerin tahliye deliğinden tornavida vasıtayla su boşalttım.hava alma işlemi esnasında bir kaç defa kombiye su basınız uyarısı verdi ve kombi çalışmadı.şuan arıza kodunu hatırlamıyorum.alttaki vanadan su bastıktan sonra kombi normale döndü.daha sonraki günlerde kombi basıncı kendiliğinden 1 in altına düşmeye,ventilden su akıtmaya ve her seferinde kombi çalışmamaya başladı.bunlar gün içinde bir kaç defa oluyor.ben her seferinde vanadan su basarak bu sorunu halletmeye çalışıyorum sizce bu sorunun kaynağı nedir. peteklerin havasını almadan önce bu sorun yoktu

 66. Maruf Selman on 17 Nisan 2020 @ 22:18

  Merhabalar. Kombi seçimi yapilirken genleşme tankı hacmine de dikkat etmek gerekiyor sanirim. Evimizde (60 cm yüksekliğinde) toplam 70 dilim döküm radyatör ve 110 cm panel radyatör bulunuyor. Buna göre kombinin genleşme tankı hacmi en az kac olmali? Tank icindeki hava basinci degeri ne olmali?

  Mevcut kombimiz İmmergas Eolo Star. Yoğuşmasiz. Konvansiyonel diye adlandiriliyor sanirim. Çift eşanjörlü. Kullanim kilavuzunda su basincinin 1,2 bar yapilmasi gerektigi soyleniyor. Yapiyorum. 63 (gecmiste 73) dereceye ayarli kombiyi calistirdigimda basinc 2 bari geciyor. 3 bar basinca ulastiginda emniyet valfi suyu boşaltir diye kilavuzda yaziyorsa da bizim kombi 2 bardan sonra buradan su damlatmaya başliyor. Kombi susup su soğuduğunda 0.5 bar seviyesine dusuyor. Su basinci bu seviyedeyken akitma yapmiyor. Daha da duşmuyor. Sorunsuz calisiyor. Kombiyi alali 8 yil oldu. Bu durumu farkedeli de 2-3 yil oluyor. Kombiyi 1,2 barda sorunsuz calistirmanin yolu nedir?
  Yardiminizi rica ediyor, saygilar sunuyorum.

 67. Selamun aleyküm . Bende bir baymak main kombi var. Sorunum şu şekilde. Alt vana açık, doldurma musluğu kapalı konumda durunca bar yükseliyor. Alt vana kapalı, doldurma musluğu açık, evde herhangi bir sıcak su açık olduğu zaman o açık olan musluktan su damlatıyor ve bu sefer suyu geri basıp bar düşüyor. Suyun rengi sarı. Ben çözemedim bu durumu. Ana eşanjör mü arızalı yoksa genleşme tankı mı yoksa musluk mu? Teşekkür ederim şimdiden

Leave a Reply

 • Gaz Valfi Ve Modülasyon

  by on 25 Eylül 2014 - 0 Comments

  Tüm kombi, kazan ve termosifon gibi cihazların hepsinde bulunan gaz valfi bulunmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi gaz ile alakalı bir parçamızdır. Bu parça c...

 • Viessmann Arıza Kodları

  by on 1 Mayıs 2016 - 4 Comments

  Merhabalar konu başlığında belirtildiği gibi sizlere bu yazımızda Viessmann Arıza Kodları hakkında bilmeniz gereken tüm detayları aşağıda belirteceğiz. Öncelikl...

 • Genleşme Tankı Nedir?

  by on 25 Eylül 2014 - 125 Comments

  Genleşme tankı bir çok kullanıcı tarafından yanlış tanımlanmaktadır. Bu düşünce ile sizlere genleşme tankı hakkında çok geniş çaplı bir makale yazarak genleşme ...

 • NTC Ve PTC Isı Sensörü

  by on 6 Ekim 2014 - 110 Comments

  Kombilerin en sık arıza yapan ve değişen parçası hangisi denildiğinde bizim cevabımız olduğu gibi kombi servislerinin de vereceği cevap kuşkusuz ( NTC ) ısı sen...

 • Demirdöküm Aden Kombi Arıza Kodları

  by on 11 Şubat 2018 - 22 Comments

  Arkadaşlar eminim aldığınız arıza hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsunuz. Sizlere burada en ince ayrıntıya kadar Demirdöküm aden kombi arızaları hakkında...

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.