Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Fan Motoru

| Bilmeniz Gerekenler, Teknik Servis | 25 Eylül 2014

Kombiler bacalı ve hermatik olarak iki sınıftır. Bacalı kombilerde fan motoru bulunmaz. Hermatik dediğimiz küçük bir boru ile camdan veya hemen duvardan dışarı bacası çıkan kombiler de fan motoru bulunur.

Fan kombi’nin baca yolu ile atık gazı atmasını sağlayan en önemli görevi üstlenir. Kombilerin atık gaz konusunda güvenlik emniyetlerini en üst seviyededir. Şimdi onlardan sizlere bahsedeceğim. Bilindiği gibi aslında kombi fanı tek başına çalışan bir parça değildir. Bu parçayı kontrol eden iki faktör daha vardır. Bunların en başında fan prosestatı diğer adı ile hava sivici gelir.  Fan çalışıp dönmeye başlasa dahi yeterli hava çekişi sağlamadı ise prosestat ( hava sivici ) kombinin ateşleme emrini vermeyecektir.  Bir diğeri ise ana kart cihazın beyni ile haberleşen sistemdir. Elektronik beyin kombi kullanımı için talep olduğu zaman ilk önce fana elektrik göndererek devreye sokar. Fakat elektronik beyin elektrik gönderdiği halde çalışıp hava çekişinin sağlandığından emin olmak için yukarıda bahsettiğim prosestat dediğimiz parçadan haber bekler. Bu haber gelmediği taktirde elektronik ana kart fana göndermiş olduğu akımı kapatır.

Gördüğünüz gibi kombi firmaları özellikle atık gaz konusunda çok ciddi önlemler almıştır. Fan arızalanması durumunda kombiyi çalıştırmanız imkansızdır. Yine fan ile birlikte hareket eden prosestat arızalanmasında durum aynı olacaktır.

Fan arızaları genellikle rulman yatağının arıza yapması ve yüksek elektrik voltrajından kaynaklanan sorunlarda görülür. Fan rulman yatağı en sık gördüğümüz arızaların en başında yer alır. Özellikle dış ortamlara monte edilen kombilerde oldukça fazla görmekteyiz. Bunun sebebi dışarıdan çektiği toz dur. Bakımsız kombiler de fan içerisi toz kurum bağlayarak ilk önce balans ayarını bozar bir süre böyle çalışır ve rulmanların dağılmasına davetiye çıkartır. Her yıl bakım yapıldığında fanın temizlenmesi gerekmektedir.

fan 3

fan

fan 2

Bir çok arkadaş buradan soruyor kombi fan motoru  tamiri mümkün mü kimseyi kandırmaya gerek yok kısmen mümkündür. Fakat bu işlem teknik servis elemanı tarafından yapılamamaktadır. Yani kombi fan motoru tamiri yerinde yapılacak bir işlem değildir. Bu yüzden maliyet bakımından neredeyse sıfırı ile aynı fiyatlara tekabül etmektedir.

  

36832 total views, 2 today

  

32 Responses to “Fan Motoru”

 1. Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim

 2. Demet Asiye Kavuncu on 26 Kasım 2016 @ 20:12

  Buderus kombi fan arizasi gosteriyor fakat reset leyince yanmaya basliyor fanin değişmesi çok masrafli baska bir tamir yolu olabilirmi cevap verirseniz memnun olurum simdiden tesekkurler

  • Öncelikle ekranınızda fan arıza sinyali alıyor iseniz bunun sadece fan dan kaynaklanmadığını bilmelisiniz. Hava akışı ile ilgili olan prosestat veya fan motoruna elektrik gönderen ana kartta sorun da olabilir.

 3. S.a eca kombim var fan motoruna gıden kablolara elektrık gelmıyor ve aktıf olmuyor fan. Sebebı nedır acaba

  • A.s cihazınızda baca hatası arızası mı görünüyor. Eğer baca hatası alıyorsanız kombinize reset atıp elektrik gelip gelmediğini kontrol edin. Gelmiyor ise elektronik kart arızası olabilir.

 4. baymak kombımın fan motorundan yukarı dısa cıkan sıyah hortumdan çalıstıgında hava cıkıyor yenı fark ettım bu normalmı acaba?

 5. Bosh marka kombinin fanı çalışmıyor. Sorun neden kaynaklanabilir. Ateşleme yapıyor.

 6. Nihat Ayık on 13 Mart 2017 @ 09:23

  Elektrikler kesildikten sonra; daha doğrusu binanın ana besleme kablosu tamir edildikten sonra elektrik verilince 5. kat bolkonda bulunan kombi alev almış yanmış. Bunun hiç koruması yok mu? Başkasının kombisi yanmamış da bunun ki niye yanıyor. Evde diğer elektrikli cihazlara da birşey olmamış. Selamlar

  • Kombi de yüksek voltaj koruması olması gerekir. Yine kombinin hemen yanında 2 amper sigorta olması gerekiyor. Olmadığı taktirde servis kombinin ilk açılışında cihazı açmıyor.
   Geçmiş olsun diliyorum.

 7. kombi ateşleme yapmıyordu eve eleman çağırdım geldi baktı ve fanda sıkıntı var çalışmadığı için ateşleme yapmıyor dedi. bu fanı götürüp formasyon gibi bi cümle kullandı yanlış hatırlamıyorsam sana 180 tl ye mal olur dedi sıfırınıda 280 tl ye mal ederiz dedi. bende kabul etmedim ada 10 tl verdim ve yetkili servis görsün istedimi. adam gittikten sonra kombiyi açıp fanı söktüm baktım zor dönüyor fanın sökülen her yerini söküp marketten 1 tl ye aldığım makine yağı ile yağlayıp birazda tremizledim ve geri yerine takıp kombiyi çalıştırdım. kombi şuan çalışıyor öyle aşırı ses felanda yok yani bu işlem bana 11 tl ye maloldu. size soracağım soru ekstra bir şey yapmam lazım mı yoksa bu benim için yeterli mi. eğer yetersizse internetten baktım 135 tl ye sıfırını alıp kendim takacam. cevabınız için teşşekkür ederim.

  • Fan motoru bir süre sonra yine kendisini kilitler yatak dağıtmaya başlamış gibi görünüyor. Bu 1 hafta da sürebilir 1 yılda artık şansınıza kalmış tekrarlar ise yenisi ile değişmenizi tavsiye ederim.

 8. Selamunaleykum.Abi demirdokum nepto kombim var.Saat 19.00-06.00 arası kombi ateşleme yapmıyor.Gunduz calisiyor,hic sikinti yok kombide.Az once baktim elektronik kartina.Saginda solunda iki sigorta var.Tam ateşleme yapacakken alev sesi geliyor,çıt hemen soldaki 1a lik sigorta atiyor.Bu sigortanin icindeki ince tel yan yatmis.Capraz duruyor.Otekine baktim dik duruyor.Acaba sigortayi yenilemem mi gerekir? İsin garibi hic saatini sasirmadan 19.30 da atesleme duruyor ama fan hic durmadan calisiyor..Yardimci olursaniz memnun olurum.Hayirli aksamlar.Duzce.

  • Muhtemelen elektronik kart arızalıdır. Fan devamlı çalışıyor ise bir hata kodu alıyor olmalısınız.
   Son olarak eğer cihazın zaman ayar saati var ise iptal ediniz.

 9. Merhaba demirdöküm aden kalbi kullanıyorum. Bir kaç gündür sıcak suyu açtığımda kombiden çok yüksek decerece ses geliyor rahatsızlık verecek derecede diyebilirim. Servis çağırdım. Fandan kaynaklı dedi. Sıfırı 350 sıfır olmayanı 150 TL dedi her ikisi içinde 1 yıl garanti diyor. Nasıl yapsam bilemedim. Hiçbir şey yapmasam ayrıca daha ne sakıncası olabilir ? Yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.

 10. Merhaba demirdöküm aden kalbi kullanıyorum. Bir kaç gündür sıcak suyu açtığımda kombiden çok yüksek decerece ses geliyor rahatsızlık verecek derecede diyebilirim. Servis çağırdım. Fandan kaynaklı dedi. Sıfırı 350 sıfır olmayanı 150 TL dedi her ikisi içinde 1 yıl garanti diyor. Nasıl yapsam bilemedim. Hiçbir şey yapmasam ayrıca daha ne sakıncası olabilir ? Yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.

 11. Merhaba. kombi birden sıcak suyu kestigi icin servisi çağırdım fan moturunda arıza olduğunu söyledi değişim için 180 lira istedi . Fakat yazdiklariniza göre hiç çalışmaması lazım . Kombide resetleme yapınca çalışıyor bunun sebebi başka bir sorunsa benim fan motorunu degistirtmem tam düzelme sağlamayacaktir diye düşünüyorum fakat servis başka bir arızadan söz etmedi ne yapmam gerekiyor yardımci olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 12. Merhaba.. Demirdöküm nepto kombiyi kullanmaya başladım.. Ürün yeni yani sıfır.. İlk kez kullanıyoruz fakat kombi de herşey normal gibi göründüğü halde fan sesi geliyor ve bu ses hiç kesilmiyor.. Ateşleme ve yanma bitiyor fakat fan sesi(bilgisayar fanı gibi) aynen devam ediyor.. Fanın da susması gerekmez mi?? Veya bu böyle mi çalışıyor.. Acil lütfen

  • İsmail bey ateşleme bittikten sonra çok kısa bir süre sonra fan durur. Sizin o duyduğunuz ses pompa çalışma sesi olabilir. Yine pompa ateşleme sonrası parametre ayarlarına göre belirtilen sürede çalışır. Yani ortalama 3-8 dakika çalışabilir.

 13. Rüzgar Sadi on 15 Haziran 2019 @ 23:53

  Kombinin fanı durmadan açık duruyor sonra kapanıyor ne yapmalıyım

 14. Merhaba, Ariston egis(plaka esanjörsüz)
  Ev kullanıcıyım fan devreye girmiyor, sıcak su veya petek konumda da durum aynı.
  kapattığımda ise 3 sn. devreye girip içindeki havayı tahliye edip boşaltıyor.
  Fan devreye girmediği için prosestatı kısa devre ettirdiğimde kombi normal çalışıyor(fanda çalışıyor.)
  Acaba Cihaz fanı kontrol etmeden önce hangi bölümü kontrol eder bilgi verebilirmisiniz.

  • Cihaz önce prosestatı kontrol eder kontak kapalı ise ardından fan motoruna elektrik gönderir ve 5 sn içinde prosestat devresi açık konuma geçer ve karta bunu bildirir.

 15. Merhaba
  Benim kombim her ateşleme esnasında ıslık sesi gibi ses çıkarıyor, bir arıza mevcut ama sizce ne olabilir, önceden böyle yapmıyordu çünkü?

 16. Kazım Kurt on 24 Aralık 2019 @ 16:49

  Merhabalar,

  2007 üretimi Vaillant hermetik kombim var.
  2008’den beri kullanıyorum ve her Mayıs ayında bakımı yapılıyor.
  Şu ana kadar önemli bir sorun olmadan çalıştı ancak şu anda şöyle bir sorun var.

  Banyo ve mutfakta sıcak su kullanımında sıkıntı yok.
  Geçtiğimiz Mart’tan bu yana ilk kez kullanmaya başladığım kaloriferde ise şöyle bir durum var.
  Kombi yanıyor, petekler gayet güzel ısınıyor duruma göre 2-3 saat çalışıyor ancak sonra kendini kapatıp reset lambası yanıyor. Yanlış gözlemlemediysem bu durum sıcaklık ayar düğmesi çevrilerek sıcaklık düşürülünce daha çabuk oluyor.

  Havalar iyi gittiği için kombiyi henüz son 10 gündür kullanıyorum.
  Bugün önceki günlere göre hava daha soğuk (10 derece civarı) , kombiyi açtım şu anda 5-6 saattir sorunsuz çalışıyor.
  Acaba dış ortamda sıcaklık daha düşük olduğu için mi bugün daha iyi çalışıyor? Sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

  Not: Cihazın basıncı 1,5bar. Ve arıza kodu göstergesi yok, bu nedenle kod paylaşamıyorum.

  • Cihazınız led ışıklı modelimidir? Yukarıdan aşağıya doğru 6 led gösterge varsa arıza durumuna geçtiğinde bunlardan hangileri yanıyor.

 17. Kazım Kurt on 24 Aralık 2019 @ 22:15

  Evet, alt alta 6 led göstergesi var.
  Ama arıza durumunda sadece daha üstteki reset lambasının yandığını hatırlıyorum.
  Şu an cihaz 10 saattir sorunsuz çalışıyor.
  Arıza oluştuğunda tam bilgiyi paylaşırım.
  Teşekkürler..

 18. Kazım Kurt on 27 Aralık 2019 @ 10:44

  Günaydın, bugün 2 kere yaptı. Kombi çalışmayı durdurunca göstergede kalorifer peteğinin lambası yanıyor. Tabi bir de reset lambası.

  • Muhtemelen ateşleme iyanizasyon hatası iyon elektrot çubuğunu bir temizleyip deneyin.

 19. Fan motoru devamlı çalışıyor on 22 Şubat 2020 @ 09:45

  Iyi günler, demirdokum nitron kombin 3-4 gündür f5 arızası veriyor, fakat çalışıyordu, şimdi f8 arızası verdi fan çalışıyor devamlı ama ateşleme yok, kombiyi şarter den kapattım, tekrar açtım fan çalışıyor ama ekran açılmıyor, fan motoru mu arızalı yoksa elektronik kart mı acaba, teşekkürler..

Trackbacks/Pingbacks

 1. Demirdöküm Aden 70 Arızası | Kombi Servisi

Leave a Reply

 • Gaz Valfi Ve Modülasyon

  by on 25 Eylül 2014 - 0 Comments

  Tüm kombi, kazan ve termosifon gibi cihazların hepsinde bulunan gaz valfi bulunmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi gaz ile alakalı bir parçamızdır. Bu parça c...

 • Viessmann Arıza Kodları

  by on 1 Mayıs 2016 - 4 Comments

  Merhabalar konu başlığında belirtildiği gibi sizlere bu yazımızda Viessmann Arıza Kodları hakkında bilmeniz gereken tüm detayları aşağıda belirteceğiz. Öncelikl...

 • Genleşme Tankı Nedir?

  by on 25 Eylül 2014 - 125 Comments

  Genleşme tankı bir çok kullanıcı tarafından yanlış tanımlanmaktadır. Bu düşünce ile sizlere genleşme tankı hakkında çok geniş çaplı bir makale yazarak genleşme ...

 • NTC Ve PTC Isı Sensörü

  by on 6 Ekim 2014 - 110 Comments

  Kombilerin en sık arıza yapan ve değişen parçası hangisi denildiğinde bizim cevabımız olduğu gibi kombi servislerinin de vereceği cevap kuşkusuz ( NTC ) ısı sen...

 • Demirdöküm Aden Kombi Arıza Kodları

  by on 11 Şubat 2018 - 22 Comments

  Arkadaşlar eminim aldığınız arıza hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsunuz. Sizlere burada en ince ayrıntıya kadar Demirdöküm aden kombi arızaları hakkında...

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.