Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

NTC Ve PTC Isı Sensörü

| Genel | 6 Ekim 2014

Kombilerin en sık arıza yapan ve değişen parçası hangisi denildiğinde bizim cevabımız olduğu gibi kombi servislerinin de vereceği cevap kuşkusuz ( NTC ) ısı sensörleridir.  Parçanın görevi oldukça basit sıcaklık derecesini kontrol eder. Isı sensörleri elektronik ana kart ile devamlı haberleşir. Ana kart ısı derecesine ulaşıldığında ve dereceye yaklaşıldığını sensörün gönderdiği direnç ile kontrol altında tutar.

NTC Nedir; Negatif ısı katsayısı ile çalışır. Isı derecesi arttıkça ohm direnç yukarı doğru artar.  Kombilerde çeşitli tiplerde suya temaslı ve suya teması olmayan NTC sensör kullanılır. Her ikisininde görevi aynıdır.

PTC Nedir;  Pozitif ısı katsayısı ile çalışır. Yani ısı derecesi yükseldiği zaman pozitif olarak çalıştığından dolayı ohm direnci azalır.

NTC (2)

Kombilerin NTC, PTC arızası genellikle kısa devre oluşması ile arızalanır. Su kaçağı ve oksitlenme ile NTC senrör kısa devre oluşması ile arızalanması görülen sık arızaların başında gelir.  Değişimi kolay olan sensör eğer daldırma ise cihazın içinde bulunan su tahliye vanasından boşaltıldıktan sonra yenisi ile değiştirilir. Yukarıda gördüğünüz asma NTC ise soket başlıkları çıkartılarak yenisi takılıp soketleri bağlanır.

NTC (1)

Güncelleme

Arkadaşlar bu sayfaya yapılan yorumların bir çoğu ntc ile alakasız yorumlar geliyor ve bir kısmını silmek zorunda kalıyorum. Bu yüzden kombi markasına özel olarak hazırladığımız Kombi Arıza Kodları Forum sayfamıza girerek ilgili marka ya giriş yaparak sorularınızı sorabilirsiniz.

Böylece karışıklık olmadan kombi markanıza özel sayfalarda arıza kodları açıklamalarını bulabilir aynı sayfadan yorum yazabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

91180 total views, 5 today

  

110 Responses to “NTC Ve PTC Isı Sensörü”

 1. rıfat kaya on 30 Aralık 2015 @ 18:04

  ferroli f24 kombim petekleri gayet iyi ısıtıyor ama sıcak suyu ısıtmıyor biraz ısınıyor hemen soğuyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sayın rıfat kaya muhtemelen Ntc sensör arızalı olabilir Yine bunun yanında üç yollu gurup arızalanmış olabilir. Öncelikle sıcak kullanım suyu sensörünü değiştirerek kontrol etmenizi öneririm

 2. hocam bilgileriniz için çok teşekkür ederim fakat benim bir derdim var kaç tane usta geldiyse sorunu çözemedi benim demirdöküm calisto kombim var bu her bir dakikada ateşleme yapıyor bunun yok mu çözümü ntc sensörünüde değiştirdik fakat yinede sonuç alamadık
  kombimdeki sıkıntı cok garip kombi çok sık devreye girip çıkıyor 60 saniye durup 12, 13 saniye calısıyor sürekli bu peryotta.sıcaklık 40, 50, 60 derce hiç farketmiyor.diyelimki 40 dercede calısıyor kombi 50 derceye cıkardık 40 dan 50 ye gelinceye kadar 3,5 dak.norma çalısıyor 50 derceye geldikten sonra 60 san. durup 15 san.calısmaya baslıyor.hepsinde aynı..yetkili servis geldi sözde bakım yaptı birde oda termostadı taktı ama sonuc aynı örnek termostadı 23 dereceye ayarladık ev 22 derece kombi calısıyor belli süre sonra 60 saniye durup tekrar calısıyor..23 olunca devreden cıkıyor.daha sonra termıostadı cıkartıp iade ettim.aklımın almadığı kombi neden hep 60 saniye durup 15 saniye calıssın.dd kalisto kombi kombinin calısma sıklığı nedir ….?

  • Kamil bey sizin sorununuz ntc sensör den kaynaklanmıyor. Ana kart üzerinden parametre ayarları yapılarak düzelebilir.

 3. ustam ana kart üzerinden parametre ayarlarını nasıl yapıyoruz. bilgilendirirmisiniz demirdöküm kalisto için

  aşağıda belirtilen şekildemi. ben denedim fakat olmuyor sıcaklık 50 dereceye gelince P01
  yanıp sönüyor. başka bir şey olmuyor yada beklememizmi gerekiyor son ana kadar sıcaklık 70 dereceye gelinde ben iptal edip kombiyi kapattım şu kış gününde bir şey olucak diye..

  DEMİRDOKUM KALİSTO…
  1)KOMBİNİN KULLANIM SUYU VE TESİSAT SUYU AYAR DÜĞMELERİNİ MAKSİMUMA GETİRİYORUZ
  2)KONUM SECİM ANAHTARINI 3 DEFA KAPALI (0 ) – KIS KONUMU YAPIYORUZ. SERİ SEKİLDE
  3)EKRANDA P1,P2 ,P3 YAZACAK….P3 KONUMUNDA BEKLEYİP EKRANA 24..16…35 GİBİ RAKAM CIKACAK BU SAYI TEKRAR DEVREYE GİRİS ZAMANINI BELİRTİYOR..BENİM 60 SANİYE Yİ 24 SAYISI İFADE EDİYORDU…BU RAKAMI EKRANDA ÖR:24 YAZARKEN TESİSAT SUYU AYAR DÜĞMESİ İLE DEĞİŞTİREBİLİYORUZ BEN SUAN 90 YAPTIM 4.5 DK ÇIKTI… İŞLEM BUKADAR KOMBİNİZİN TEKRARDEVREYE GİRİŞ SÜRESİNİ AYARLAMIS OLDUKKK..

  • Kamil bey öncelikle bu ayarları sizin yapmanız doğru değildir. Atlanacak veya yanlış yapılacak bir işlem ciddi sonuçlar doğurabilir. Nerede ikamet ediyorsunuz? yardımcı olalım.

 4. ustam ben ankarada ikamet ediyorum lütfen yardım ediniz. servisler dünyanın parasını istiyorlar su kış gününde yaz olsa bir kaç ay bekleriz.

 5. ustam merhaba öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim ben kombiyi çözdüm sorunu hallettim elektronik mühendisliği okuyan bir arkadaşımdan yardım aldım ve bu potans ayarlarını yaptık. şimdi istediğim gibi 4 dakikada bir ateşliyor yani 1 dakika ateşliyor 4 dakika dinleniyor 🙂
  bunu elektronik kart üzerinden yaptı.

  fakat başka bir sorunum daha vardı onu maalesef çözemedim önceden beri yine devam ediyor kombi her devreye girdiğinde clink diye bir ses geliyor bu bazen çok şiddetli olabiliyor taaki evin diğer odasından duyulabiliyor bunun sebebi ne olabilir sizce bazende çok normalmiş gibi çalışıyor sessiz bir şekilde acaba çok soğuk havalardan mıdır.ankara bazen çok soğuk oluyor geceleri -18 derece gibi yardımcı olursanız sevinirim
  yada ateşleme elemanlarında mı sorun vardır çakmak gibi vesaire yada oralarda bir swic varda o mu tetikliyordur.

  • Buradan sesin nereden geldiğine dair kesin bir yorum yapamayız. Cihaz devreye girerken gözlemleyin ses üç yollu motor ( siyah renk yumruk kadar ) olan parçadan geliyor olabilir.

   • ses kombinin alt kısmından geliyor bazende çok normal bir şekilde çalışıyor
    benim çözümlemem galiba ateşleme unsurlarından olabilirmi üç yollu vanada motor varmı acaba
    sanki bence elektrikle ilgili gibi geldi sürekli yapmıyor bu klink sesini ustam
    acaba diyorum bu kombinin ateşleme trafosundan mı ki.

 6. Sefer uzan on 31 Ocak 2016 @ 01:06

  Selamlar. Benim kombim baymak novadens extra 280. Kombim bir suredir iyi isitmiyor. Sicaklik artmiyor. Oda sicakligi 21 gosterirken 23 25 derecelere ayarlamam ragmen siicaklik artmadi.modulasyon isareti de yok. Ama sicak su akiyor. Sadece isitmads problemmim var. Yarimci olursaniz sevinirim

  • Cihazın ekranında modülasyon yaptığına dair ibare görünmez. Anlattığınız sorun tahminimce üç yollu grup, pompa ve ntc sensörlerinden birinden kaynaklanıyor olabilir. Cihaz başında kontrol edilmesi gerekir.

 7. Merhaba. Baymak Eco4 model kombimde uzun süredir E05 hatası alıyorum. Cihaz 10-15 sn ısıtıyor ardından E05 hatası verip ateşlemeyi kesiyor. 5-10 sn ekran E05 uyarısı verip yanıp sönüyor. Ardından tekrar ateşliyor ve bu döngü sürekli devam ediyor. Cihazı açtım Ntc den kaynaklıdır düşüncesiyle temizleyip tekrar takacaktım faydası olur umuduyla. Ama su gelmeye başlayınca çıkarmadan geri taktım. Suyu nereden nasıl boşaltmam gerekiyor bilmiyorum. Yada çözüm adına bana önerebileceğiniz nedir yardımcı olabilirmisiniz.

  • Baymak eco4 de belirtilen E05 kullanım suyu ntc sensör arızasıdır. Değişmek için kullanım suyu vanasını kapatmanız yeterli olacaktır.

 8. orhan Türkmen on 29 Şubat 2016 @ 20:09

  sayın yönetici sizden ricam ferroli hermatik kombi yedek parçalarını nereden alabilirim.?
  hata kodu F10(NTC kalorifer sensörü bozuk) servis geldi ve yüksek bir fiat talep etti bende netten yedek parcayı baktım 10 tl sizin neden üçretiniz yüksek deyince işine gelirse kardeşim nerden bulaçaksın parcayı hiçbir yerde bulamazsın dediler ayrıca artık Ferroli üretilmiyormuş dogrumudur.?

  • Merhaba int üzerinden yedek parça satan yerler var bir araştırma yaparsanız bulabilirsiniz.

 9. Öncelikle iyi günler. Demirdöküm Nitron Plus kombim var. Farklı sıcaklık değerlerine de ayarlasam ekranda bulunana alev modülasyonu işareti hep 2 yada 4 kademe de yanıyor. Alev modülasyonu normalde 6 kademe. Fakat 1 ve 5. seviyeleri hiç kullanmıyor. Bunun yerine devreye girip çıkıyor. Bu bir sorun mudur.

  • Cİhazın kw gücü kapasitesi tesisatınıza göre ayarlanır bu yüzden cihaz modülasyonu belirli aralıkta seyreder.

   • cihazımı 35″c ye ayarladığım zaman çok sık dur kalk yapıyor. Ayı marka başka bir kombide ise alev modülasyonu 1 de yandığı için daha az dur kalk yapıyor. hemde stabil bir sıcaklık sağlıyor. Bu sebeple sormuştum

    • Anladım yasin bey şimdi sorunun kaynağı cihaz ateşlemeyi gerçekleştirdikten sonra en düşük modülasyona geçmiyor. Tesisatın kapasitesi küçük ise çok hızlı bir ısınma sağlıyor. Cihazınızın modülasyon gaz ayarı yapılmalıdır. Yine cihazın blör bekleme süresi buna bağlı olarak uzatılmalıdır. Böylece cihaz yavaş kısık ayarda ısıyı yakalayacak ve tekrar devreye girme süresi uzamış olacaktır.

 10. ilginiz için teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

 11. Merhaba, arçelik kombimde ısınma sorunu var. Su biraz ısınıyor sonra soğuyordu. Teknik servis iki defa geldi fakat sorunu tam anlamıyla çözemedi. Birinde ntc sensörde kireçlenme var diye değiştirdiler ikinci gelişlerinde uzatma borusu arasındaki bir halkayı ilk montajda unutmuşlar diyerek bir parça çıkardılar aynı zamanda kombinin fanı kirlenmiş dediler. İlk baştaki sorun kısmen halloldu mutfakta artık sıcak su sorunsuz geliyor fakat duş musluğunda altta dahi su tam ısınmıyor bir ısınıyor bir soğuyor(kaynarda değil) duşa aldığımda ise soğuk akıyor. Muslukta kireçlenmeden kaynaklı herhangi bir sorun yok belki tıkanıklık nedeniyle su soğuyordur diye musluğun süzgecini de çıkardım ama su akışında sorun olmamasına rağmen düzelmedi sorun neden kaynaklanıyordur bir fikriniz var mı?

  • Eğer mutfak veya lavabo dan sıcak su iyi derece akıyor fakat duş yerinden akmıyor ise duş bataryası arızalıdır. Siz sıcak yönde suyu açsanız da soğuk su karışımı yapıyor.

 12. HÜSEYİN ÇALDIRAN on 9 Mayıs 2016 @ 11:19

  Kolay gelsın immergas kombi kıs modunda musluklara sıcak su gelıyoo yaz moduna alınca bi gelıyo bı kesıyoo yardımcı olursanız sevınırım

  • Merhaba hüseyin bey,

   İmmergas bu konu ntc sensör üzerine yazılmıştır. Belirttiğiniz arıza sensör ile ilgisi yoktur. Lütfen şu linke İmmergas arıza kodları ve soruları için yazarsanız çok sağlıklı bir cevap alabilirsiniz.

 13. Merhaba, benim şikayetim kombi sıcak su musluğu açınca hiçbir tepki vermiyor. Ne hata bildirimi, ne ateşleme, ne fan sesi hiçbir tepki yok. Fakat petek ısısını açınca petekleri normal bir şekilde ısıtıyor. Su akış anahtarı sağlam. Akış tribünü sağlam. Acaba sorun başka nerede olabilir.

  • Kerim bey belirttiğiniz arıza Ntc, Türbin veya akış şalteri bunlardan yapar. Öncelikle kombi markası modeli nedir. Cihazda türbin mi var akış şalteri mi? Türbin ise türbin okuyucusu arızalı olabilir. Çok ender olsa da bazı kombi markalarında elektronik kart arızası da olabiliyor.

 14. Merhabalar benimde demirdöküm aden marka kombim var.Sikayetim musluğu açtigimda hiç bir sekilde ne sicak su geliyor nede kombi ateşleme yapiyor.NTC sensöründen olabilirmi yada başka neden yapabilir.lütfen bu konuda yardimci olurmusunuz.

 15. ariza akiş türbindenmis.verdiğiniz bilgi için cok tesekkur ederim.

 16. merhabalar baymak lambert lx 24 Fİ marka kombim sıcak su derecesi her ne olursa olsun hep yüksek kaynar şekilde. (ör.35 derece ayarlıyken duşta 60-65 dereceye kadar çıkıyor) problem ne olabilir

 17. Merhaba benim demirdöküm aden kombim var musluk suyu sıcaklık ayarı düşük olmasına rağmen 90 dereceye kadar ısıtıp korumadan kombi duruyor sıcaklık 60_70 dereceye gelince tekrar çalışıyor. Bu şekilde devreye girip çıkıyor.musluk suyu ayar potisin den kaç dereceye ayarlarsam ayarlayayım kombi hep yüksek sıcaklık veriyor.ekranda hiç arıza kodu da vermiyor.servisi aradım NTC sensör ünden büyük ihtimal ile dedi.NTC sensörü bozuk ise şu sıcaklığını ekranda gormemem gerekmez mi.yardımcı olursanız sevinirim..

  • Ntc sensör yüksek ısı algılıyor olabilir bu yüzden ekranda görülür. Anlattığımız gibi ntc sensör arızası yüksek ihtimal

 18. Fatma Biber on 10 Temmuz 2016 @ 22:25

  Merhaba, Demirdöküm Aden kombimin kullanım suyunun sıcaklığını minimuma aldığım yine el dayanmayacak şekilde ısıtıyor, banyo bataryasından ayarlama sorunu yaşıyoruz! nedeni ne olabilir ve çözümü nasıl olmalıdır? Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 19. Can yılmaz on 13 Temmuz 2016 @ 22:23

  Merhaba benim sorunum baymak marka kombinin yazlık konumda iken banyo suyu kullanıldığında peteklerin de ısınıyor olması bu problemi nasıl çözebilirim.

  • Sorun kesinlikle üç yollu grup rızasıdır. Sizin yapabileceğiniz birşey yoktur. Üç yollu vana değişmelidir. Konu hakkında üç yollu vana yazısı inceleyebilirsiniz.

 20. merhaba demirdojum kalisto.. sicak su actigimda kombi calusmiyor ve sicak su gelmiyor.. petek bolumunde calisiyor.kombi…. sorun ne olabilir.. tşk…

 21. Selam admin
  Benim kalisto kombimin sıcak su ntcsini değiştirmek istiyorum ama anahtarın döneceği kadar mesafe yok başka hangi parçayı sokmeliyim teşekkür

  • Başka parça sökmenize gerek yoktur. Kombinin alt kısmından anahtar ile ntc yi açabilirsiniz.

 22. kombinin pervanesi kombi kullanılmadığı zaman da çalııyor sürekli durup çalışıyor (ör. 3 dk çalışıyor 10 dk duruyor , 10 dk çalışıyor 4 dk duruyor) sebebi nedir ?

  • kombi markası nedir? Fan çalıştığında cihaz ateşleme yapıyor mu ?

   • abi kombi markası baymak ateşleme yapmıyor sıcak suyu kullanırken kombimde hiç bir sıkıntı gözükmüyor herşey normal çalışıyor sıcak suyu kullanmadığımda ateşlemeyi kesiyor, 1-2 dk fan çalışıyor sonra duruyor. buraya kadar sıkıntı yok abi. bi kaç dk sonra sadece fan kendi kendine çalışıyor. bi süre sonra duruyor sonra bida çalışıyor. ben kombinin içinde bişey gördüm borunun üstünde müşür var kablosunu çekince fan duruyor ben bu müşürü soğukken ölçtüm açık devre gözüküyor kapalı olması mı lazım ? sorun ondan mıdır ?

    • Bahsettiğin müşür ısı sensörü onunla bir alakası yoktur. Onu söktüğünde cihaz kendini devre dışı bırakır zaten. Fan arada çalışıyor ise muhtemelen elektronik kart arızasıdır.

 23. Merhaba ,balkonda vailant kombin var ,ancak balkona yere birde klima motoru koymak zorunda kaldık,ve sıcak hava üflüyor fazlasıyla,kombiye bi zararı olurmu ? Dişi ısınıyor????

 24. Emre şengül on 18 Eylül 2016 @ 19:02

  Merhabalar kombimde ptc arızası veriyor ısıtmada filan herhangi bir sıkıntı yok fakat ne gibi sıkıntılarla karsilasabilirim

  • Kombinizin markası modeli nedir ve aldığınız hata kodu nedir? Son olarak Ntc veya ptc cihazda genellikle 2 adet vardır. Örneğin kalorifer Ntc si bozuldu sadece kalorifer konumunda çalışmaz. Sıcak su konumu çalışır.

   • E.C.A kombinin markası aldığım hata kodu f6 fakat ne suda ne isitmada sıkıntı yok yani bunun bana yaratacagi bi sıkıntı varmi

    • Emre bey f6 değil muhtemelen t6 hatası alıyorsunuz. Baca gazı ile ilgili bir sorun ile karşılaşıyorsunuz. Teknik servis çağırmanız güvenliğiniz için önemlidir.

 25. Merhaba. Dd Kalisto kombimin ekranı sabit kalmıyor. Şöyleki özellikle kış modu açıkken (yaz modunda da ara ara yapıyor) petek ya da sıcak sudan birini ayarladığımda ekran o değeri gösterip sönmesi gerekirken sürekli ekranda değerler değişiyor ve sönmüyor. Mesela ben petekleri 35 dereceye ayarladığımda ekrandaki değer 45-50 arasında sürekli gidip geliyor ve gösterdiği değerde ısıtma yapıyor (45-50 derecede) onun üstüne aşan aşırı bi ısıtma da olmuyor. Bir de özellikle kışın kombim patlar gibi yanmaya geçiyor bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.

  • Öncelikle derece istenilenden çok yüksek derecelere çıkıyor ise ntc sensörler gözden geçirilmelidir. Yine buna bağlı olarak gaz alev boyu yani modülasyon alevi ne derecede kısıyor önemlidir.
   Kışın kaloriferde ilk ateşleme sırasında patlamalı şekilde alev alıyor ise ön ateşleme ayarı yapılmalıdır.

 26. hocam merhaba bizim kombi dolce vita Dx 24fi sorunumuz ise kombinin su sıcaklığını 60 dereceye artırdığımız halde sıcak su 40 ile 45 dereceye kadar cıkabiliyor.suyu kıstık açtığımızda ise biraz yükseldi.icini acip yanmayi izledigimizde sicak su ayarini ne kadar acarsak acalim alevde yükselme olmuyor , aynı kalıyor sadece tesisat suyunu actigimizda alevlenme artiyor.ben gaz vanasının kısık oldugunu zannedip biraz actim ama degisiklik olmadi. ne yapmamı önerirsiniz?. tesekkurler simdiden

 27. Merhabalar benim kombim demirdöküm neva banyo kullanım sıcak suyu açtığımda bazen ısıtıyor bazen ısıtmıyor. Bataryayı aç kapa yapıyorum birkaç defa dan sonra su geliyor. Denemesini yaptım musluk açıldığında kombi fanı devreye giriyor ama alev oluşmuyor. Birkaç aç kapadan sonra çalışıyor. Yardımlarınız için teşekkürler.

  • Mustafa bey fan devreye giriyor alev oluşmuyor ise gaz beslemesinde problem olabilir. Burada fan devreye girdikten sonra çakmak elektrotları çakıyor ve alev oluşmuyor ise gaz valgi veya elektronik kart arızalıdır. Çakmak hiç çakmıyor ise cihazın incelenmesi gerekir. Demirdöküm neva kombilerde Ekranda bir hata kodu alıyor olmalısınız. Bu hata kodunu söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

   • İlginizden dolayı teşekkürler. Hata kodu gelmiyor özellikle takip ettim. Kombide kalorifer tesisatı için çalıştırdığınızda her hangi bir sorun yok normal çalışıp devirdaim ve ısıtmasını tamamlıyor. Sadece banyo mutfak sıcak suyu açtığınızda normal çalışma sırasında su akışını gördüğünden (türbün çalışıyor hilal bağlantıyı çıkarttığımda fanda duruyor ) çalışacakmış gibi devreye giriyor sanki bir yeden bilgi ister gibi bekliyor devreye girmek istiyor girmiyor bunu birkaç defa tekrar ediyor suyu aç kapa yapınca devreye giriyor belkide denk geliyor. Dün akşam deneme yaptım hiç sorun yaşatmadı gayet iyi suyu ısıttı. Bu arada su basınç sondasını söktüm ve içi çok fala tortu tutmuştu temizledim. Saygılarımla.

    • Mustafa bey sanırım türbin içeride takılma yapıyor siz suyu bir kaç kez açıp kapamanız ile türbin yerinden hareket ediyor ve takılma çözülüyor.

 28. Hocam demirdöküm nitron marka kombimde f01 yani aşırı ısı hatası veriyo. Sekonder eşanjöre bağlı NTC sensöründe sıııntı olduğunu düşünüyorum. Suya daldırmalı değil sensör. Soracağım şu, ben kombiyi sürekli temizlerim, detalı şekilde, filtrelerden eşanjörlere kadar. Aynı temizliği yaptım tekrardan ama bu arızayı verdi. Sensörde teöassızlık mı var ya da bi şekilde suyla teması sonucu bozulmuş olabilir mi? Ve ntc sensörleri fiyatını öğrenebilir miyim.

  • Arıza büyük ihtimal ntc sensörden kaynaklanmıyor. Tavsiyem cihaz ateşlemeye geçtiğinde pompanın çalıştığına emin olunuz. Son olarak bu arızayı sadece sıcak su konumunda yapıyor ise üç yollu vana kontrol edilmelidir.

  • Mehmet bey çözebildiniz mi sorunu? Ben de f01 hatası alıyorum. Musluk suyunda problem yok ama peteklere verince 5-10 saniye çalışıp gazı kesiyor. Sonra bi kaç defa bunu tekrarlıyor ve sonunda F01 hatası veriyor.
   Pislik tutucu filtreyi temizledim. Sorunu çözemedim.

 29. İyi günler. Demirdöküm nitron kombi kullanıcısıyım. Kombinin yaklaşın 1 metre yakınındaki musluktan sıcak su almak istediğimde musluğu açtıktan yaklaşık 4-5 saniye sonra ateşleme yapıyor. Dolayısı ile aşırı su sarfiyatı oluyor. Daha öncede bu sorun yoktu. Çok daha çabuk ateşleme yapıyordu. Bu sorunun kaynağı nedir acaba. İlginiz için teşekkür ederim.

  • ustam soru hakkında bir bilgilendirme yapabilir misiniz

   • Sorunuz da bir arıza söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Nitron da 4-5 saniye içinde ateşleme yapması normaldir.
    Şöyle bir durum olabilir yaz ayında şebeke suyu 20-25 derecelerde akarken cihazın bu suyu ısıtması daha çabuk sürede olacaktır. Kış aylarında şebeke suyu 8-10 derecelere kadar düştüğü zaman iki kat fazla sürede suyu istenilen ısıya getirecektir. Bu sebeple musluktan daha çok su sarfiyatı yapılmış olacaktır.

 30. Baymak lambert lx 24 fi kombim var malesef 20 gündür kullanıyorum yeni aldım .el suyu açılınca 5 dk da 65 derece oluyor banyo yapmak çok zor oluyor hatta imkansız haşlanmak üzere oluyoruz .
  Yardımcı olunacak birşey varsa rica ediyorum yazın
  İşin kötü tarafı yurt dışında anlamıyor yetkili servis

 31. Sayın Admin
  Bosch condens 2000w kombi kullanıyorum.
  Isınma veya su ısıtmada hiç bir sorun yok.
  Ama Ekrandaki rakamlar sürekli yanıp sönüyor.
  Isı ayarı yaparken bile sürekli değiştiği için zorla ayarlıyorum.

  Sorun nedir acaba.
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  Sağlıklı günler dilerim.

 32. Kolay gelsin ustam benim ferroli Domıcompact F 24 D model kombinin ısı derecesi musluk açıldığında durmadan yükseliyor ve sıcak suyu ayarladığımız dereceden cok üstüne çıkıyor peteklerde böylebir sorun olmuyor bu nedenle ısı sensörünü değiştirdim yine aynı sorun devam ediyor elektrik soketlerinden en baştaki beyaz renkli soket ucunun çıkmiş oloduğunu farkettim bu durumla bir etkisi olabilirmi? birde bunun takılacağı yerin bana tarifini yapabilirmisiniz

  • Malesef ferroli Domıcompact F 24 D model cihazlar hakkında pek bilgi sahibi değilim.

 33. Kolay Gelsin Oncelikle demirdokum nitron kullaniyorum sicak suya alinca Saat gibi Calisiyor ama kaloriferlerleri calistirinca 2 saniye atesleme yapip duruyor. Su icinden sicak ama Kaloriferlere yollamiyor yardimci olabilirmisiniz

  • Bu arızanın sensör ile ile alakası yok. Muhtemelen pompa, üç yollu gurup arızalanmış olabilir.

 34. Ferroli marka bacalı kombimi sıcak su için çalıştırdım herhangi bir problem yok. Ancak kış konumuna aldım ilk kısa bi süre yandı sorunsuz, sonra söndü ve kalorifer işaretinin bulunduğu sinyal lambası yanıp sönmeye başladı ve bu şekilde sürekli yanıp sönüyor suyu ısıtmıyor. Sebebi ne olabilir?

 35. merhaba eski model bosch kombim var reset 75+90 ışığı yanıp sönmektedir arızası nedir ?
  🙁 bana ne kadar masraf çıkartır tahminen ?

 36. mert güneç on 27 Ekim 2016 @ 17:32

  merhaba,
  bilgiler içn çok teşekkür ederiz,
  ferroli marka kombi kullanıyorum,sıcak su problemi yok ama petekleri en az seviyede çalıştırdıgımda bile petekler çok ısınıyor,suyun derecesini düşürdügümde düşüyor.peteklerin suyunu ve havasını aldım ama olmadı.
  bu neden kaynaklanabilir,yardımcı olabilir misiniz?

  tşk

  • Ferroli eski model cihazlar sanırım kalorifer de minimum 45 dereceden başlıyor. Yani en kısık derecesi 45 den başlar.

 37. Ahmet Karataş on 30 Ekim 2016 @ 19:15

  Merhaba;
  Şikayetleri okudum hepsinede tek tek cevap vermişsiniz..Bende eski model Beko KB 20H Plus kombi var .sıkıntım modülasyon ayarlarını arkadaşım bozdu bunu biz kendimiz tekrar düzeltebilirmiyiz..Biz yapabilirsek nasıl min,max ayarını gözle nasıl ayarlarız.Teşekkür Ederim

  • Cihazın gaz valfi ve modülasyon ayarları ile oynamanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Konu hakkında daha önce yazdığım gaz valfi modülasyon yazısını inceleyebilirsiniz.

 38. Arcelik kombinin sıcak su tarafıni açtigin zaman ateşlemë yapiyor petekleri ısıtması için açtığımda iki üç kere atesleme yapmaya çalışıp atesleyemiyor,sonunda çalışıyor ama zorlanarak

 39. buderus marka kombi var.Sıcaklık göstergesi sürekli alçalıp yükseliyor ve petekler ısınmıyor bunun sebebini öğrenebilir miyiz? Yardımcı olursanız sevinirim.

 40. Ustam kolay gelsin benim beretta exculusive kombim var. Kışa kadar bir sorun YOKtu.

  Şimdi 4-5 saatte basınç sıfıra iniyor. Kombi çalışmaya devam ediyor. Her seferinde su dolduruyorum. Mesai saatlerim uygun olmadığından servis cagıramadım. Tesisattan olduğunu düşünmüyorum . İnternetten baktım . Alttaki tüm vanaları kapattım suyu 2.6 ya kadar doldurdum. Kombi çalışmadığı halde 4 saat sonra basınç yine sıfıra düştü.
  Genleşme tankı filan yazmışlar. Biraz hava bastım. Patlatmaktan korktuğum için çok hava basamadım. faydası oldu gibi ama yine de 6 saat sonra sıfıra düştü basınç.

  Cevabınız için şimdiden çok teşekkur ederim.

  • Sorun kesinlikle genleşme tankında değil. Cihaz çalışmaz iken de su basıncı belli süre sonra sıfıra düşüyor diyorsunuz. Bu yüzden sorun kesinlikle sistemde olan bir su kaçağından kaynaklanıyor. Kombi altında sadece dönüş hattında ve sıcak su giriş hattında vana vardır. Siz bu iki vanayı kapatmış olmalısınız. Bu vanaları kapatmış olmanız yeterli değildir.
   Yani sorun tesisatınızdan kaynaklanmaktadır.

 41. hocam benim immergaz mini 24 kw kombim skıntılı çalışıyor, Derdim şu 50 dereceye ayarladıgım kombi sıcaklık göstergesine bakıyorum kombi çalışıyor 55 dereceye gelince duruyor, seri olarak 40 dereceye kadar düşüyor 39 derecede bekleme yapıyor 38 dereceyi görünce tekrar 55 dereceye hızlı çıkış yapıp hızlı bir şekilde tekrar aynı duruma geliyor gaz gidiyor ama petekler bir sıcak oluyor bir ılık… BİR ÇARE LÜTFENNNN

  • Kombinizin gaz ayarının yani modülasyonu yüksek olduğunu düşünüyorum. Yine buna bağlı başka sebeplerde olabilir cihazın incelenmesi gerekir.

 42. Hocam iyi aksamlar demir d. Kalisto kullaniyirum kombi calistiktan sonra dinlenmeye gecince arzaya geciyor ekran karisik yanip sonuyor calismiyor sigortasini sokup takinca calisiyor tekrar dinlenmye gecince ayni arzaya geciyor ekranda ariza numarassi yok cevaplarsaniz sevinirim iyi aksamlar

 43. mehraba kardesim iyi çalısmalar benim sorunum demirdöküm sargon condense kombi kullanıyorum kombinin sıcak su kullanımında sıkıntı yasıyoruz suyun derecesının nekadar kısarsak kısalım su cok sıcak akıyor petek kısmı normal calısıyor bu sorunu halede bilirmiyim kendim elektrik mezunuyum işin içine gaz girince sıkıntı oluyor arıza neden olabilir

  • Ntc sensör kontrol edilmeli ana kart üzerinde sıcak su ayar potansı arızalı olabilir.
   Ayrıca gaz modülasyonu çok yüksek olabilir.

 44. Hacı Bayram Altug on 28 Kasım 2016 @ 19:03

  Hocam ,D.döküm isofast hk 335fe kombim ısıtmada sorunsuz çalışıyor.Kullanma suyunda düşük derecede(38_40) hemen,dereceyi 50_60 değere yükseltince birkaç dakika sonra f 16 hata kodu veriyor.Ntc,uç yollu vana motoru,gaz valfi step motoru ve akış türbinini değiştirdim,yine aynı arıza devam ediyor,anakarttan olabilir düşüncesiyle ntc.nin besledigi devreyi bilemediğimden ana islemci ve Z221 smd entegre hariç diğer entegreleri değiştirdim,ariza devam.Z221 smd entegre ise,boyle bir entegre piyasada yok,Z221 acaba kod mu,entegre kataloglarinda bile yok.Ariza neden kaynaklanıyor olabilir,Teşekkürler,cevaplarinızdan çok faydalandim,VAROLUN,BU BİLGİLERİ MALESEF KİMSE PEK VERMİYOR,SAGLAM BİR KİŞİLİKSİNİZ,NE MUTLU SİZE.

  • Kardeşim değiştirdiğin parçaların f16 arıza kodu ile hiç bir ilgisi yoktur. Bu arıza kodunun kısaca anlamı iyon elektrodu alev olmamasına rağmen ana karta alev oluşmuş sinyali göndermesi ile görülüyor. iyon çubuğunu temizleyin sorun devam ediyor ise ana kart üzerinde iyon dan gelen sinyali alan parça arızalanmış olabilir. Ana kart parçaları hakkında bilgiye sahip değilim.

 45. merhabalar. kombim minimuma ayarlı ve önce baca fanı çalışıyor ve 10 sn sonra ateşleme yapıyor fakat yanma süresi 5-10 sn, yarım dk sonra yine ateşliyor ve yine 5-10 sn yanıyor. böyle devam ederek 10-15 dk sürdürüyor. sıcaklığı yükselttiğimde de hemen ateşleme yapmıyor. 70 dereceye getirip bekliyorum bu sefer ateşlediği zaman hiç durmadan yanıyor ta ki istenilen sıcaklığa ulaşana kadar. neden böyle yapıyor olabilir? teşekkürler.

  • 5-10 sn yanması sırasında dikkat edin çakmak çakmaya devam ediyorsa iyonizasyon elektrodu temizleyiniz.

 46. iyi günler dolcevita kombimde e98 hatası vardı servis geldi kart arızası dedi tamir yapıp geri getirdi bununla birlikte ntc de arızalı diyerek onu da değiştirdi..anakart arızası anladıgım kadarıyla ntc ye zarar veriyor peki fanında arızalı oldugunu ve karbondioksit salınımına yol acacagını hemen değiştirmemi söylediler..fan karta baglı arıza yapar mı fanı sökerek temizlesem bu sorunumu çözer mi? biraz ses yapıyor fana bağlı sanırım o da.. 250 tl istiyor teknik servis bir arkadaşım fanı sökebileceğimi söyledi sizce söktüğüm gibi takarsam sorun yaşamadan bunu atlatabilir miyim? şimdiden teşekkürler..

  • Ses yapmaya başlamışsa rulmanlar dağılmaya başlamış veya balans ayarı bozulmuş olabilir.

 47. Merhaba Sayın Admin.6 senelik ECA white plus kombi.Ilk zamanlar 45 derecede çok iyi istiyordu. 2 sene önce anakart değişti. Orjinal kart değil tamir gördü. Şimdi 65_70 derecede bile ılık gibi evin içi. Anakartin işi iletimiyle ilgili olabilir mi bu.petekler sıcak olsa da ev ılık gibi

 48. Slm. admin vaillant marka kombimizde kullanım suyunu az ısıtma sorunu var petekler iyi sınıyor ama kullanım suyunun derecesini sona alsamda su ılık daha uzak musluk dahada soğuk kombide 60 larda görünsede akan su ılık üç yollu vana çalışıyor akış türübünü olsa kombi algılarmı ki kombide hiç bir sorun yok çalışıyor ama tam ısıtmıyor kullanım suyunu neden olabilir. Şimdiden tşkler.

  • Vaillant hangi model cihazınız.

   • vaillant Wuv modeli

    • Sorun üç yollu dan veya plaka eşanjör den kaynaklanıyor olması yüksek ihtimaldir. Üç yollu dan olduğunu şu şekilde anlayabilirsiniz. Kombinizin kalorifer kısmını açmayın petekler soğuk olsun yani sadece kombiden kaloriferi açmayın petek vanaları açık olsun. Şimdi sıcak suyu açın bir 5, 10 dk su aksın en yakın ve en yakın peteklere bakın petekler sıcak su açıkken ısınıyor mu eğer ısınıyor ise üç yollu arızalıdır.

 49. Merhabalar 3 gündür ECa calora kombi de arıza ışığı yanıyor reset atıyoruz düzeliyor iki farkli servis geldi biri basınçlı hava şu vs verdi 5 saat kadar düzenli çalıştı yanlız sıcak su kullanıma yine arıza ışığı yandı başka servis ntc diye bi bölüm değişti şimdi kombi 3 dk da bir 20 sn çalışıyor bu normal mi .bu parçayı degismedennonce anakart sorunu demişti ntc ile sorum düzeldi fakat çok kisa çalışıyor 20 sn kadar

  • Esra hn 20 sn gibi kısa süre çalışması normal değil. Cihazın incelenmesi doğru bir tespit yapılması gerekir.

 50. Teşekkür ederim 3 gündür ayrı servis geliyor hepsi değişik Birsey yapıyoriki gündür yetkili servisgeliyor başka birşey takip denedi dün itibari ile hiç çalışmaz oldu şimdi de gaz la ilgili beyin gazı algılamiyor önce gaz kısmını değişeceğiz olmaz sa beyin anakart diyorlar .en iyisi yeni bir kombi almak galiba.270 tl gaz sensörü diyorlar 380 anakart bu fiyatlar sizce makul mu

 51. Merhaba,

  Öncelikle aktif, cevap veren ilgili bir servisi görmek çok güzel. Teşekkürler.

  Bizim Vaillant atmoPLUS kombimiz son zamanlarda sık sık f64 arızası vermeye başladı. Bazı kaynaklarda gördüğüm kadarı ile NTC ısı sensörü arızalı olma ihtimali mevcut.

  F64 hatasından sonra kombiyi bir kapatıp açmak gerekiyor.
  Bu kombinin NTC sensörü tesisat içerisinde midir? Yedek parça sizde bulunur mu?

  Ayrıca özele tel no alabilirsek de memnun oluruz.

  Tşk.

  • Güzel yorumunuz için teşekkürler. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

   Vaillant atmoPLUS Cihazınız da gördüğünüz arıza kodu 2 Ntc sensör arasındaki ısı farkının anormal olması ile görülür. Bazı durumda elektronik ana karttan kaynaklandığı görülmektedir.

   Sensörler kalorifer gidiş ve dönüş hattındadır.

   Maalesef yedek parça satışımız yoktur.

 52. Bu yazıda yorumu kapatıyoruz.
  Arkadaşlar yorum sayısı uzadıkça ve farklı marka, farklı arızaların soruları ile karşılaştık. Bu yüzden daha sistemli ve daha iyi cevaplar almak için Forum sayfamızdan ilgili markaya girerek daha hızlı ve doğru cevaplara ulaşabilirsiniz.
  Kombi Arıza Forum Girişi

 • Gaz Valfi Ve Modülasyon

  by on 25 Eylül 2014 - 0 Comments

  Tüm kombi, kazan ve termosifon gibi cihazların hepsinde bulunan gaz valfi bulunmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi gaz ile alakalı bir parçamızdır. Bu parça c...

 • Viessmann Arıza Kodları

  by on 1 Mayıs 2016 - 4 Comments

  Merhabalar konu başlığında belirtildiği gibi sizlere bu yazımızda Viessmann Arıza Kodları hakkında bilmeniz gereken tüm detayları aşağıda belirteceğiz. Öncelikl...

 • Genleşme Tankı Nedir?

  by on 25 Eylül 2014 - 125 Comments

  Genleşme tankı bir çok kullanıcı tarafından yanlış tanımlanmaktadır. Bu düşünce ile sizlere genleşme tankı hakkında çok geniş çaplı bir makale yazarak genleşme ...

 • NTC Ve PTC Isı Sensörü

  by on 6 Ekim 2014 - 110 Comments

  Kombilerin en sık arıza yapan ve değişen parçası hangisi denildiğinde bizim cevabımız olduğu gibi kombi servislerinin de vereceği cevap kuşkusuz ( NTC ) ısı sen...

 • Demirdöküm Aden Kombi Arıza Kodları

  by on 11 Şubat 2018 - 22 Comments

  Arkadaşlar eminim aldığınız arıza hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsunuz. Sizlere burada en ince ayrıntıya kadar Demirdöküm aden kombi arızaları hakkında...

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.