Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Demirdöküm Aden Kombi Arıza Kodları

| Bilmeniz Gerekenler, Teknik Servis | 11 Şubat 2018

Arkadaşlar eminim aldığınız arıza hakkında detaylı bir bilgi almak istiyorsunuz. Sizlere burada en ince ayrıntıya kadar Demirdöküm aden kombi arızaları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Kısaca arıza kodunu kestirip atmamaya gayret göstereceğim.

Hiç bir web sitesinde bulamayacağınız Remimli anlatım ile Demirdöküm aden kombi arızaları hakkında tüm bilmeniz gerekenler. Resimli anlatım zahmetli, uğraş isteyen bir konudur. Bu yüzden Sizlerden tek ricam ise burada verdiğimiz emek için kısa bir yorum da olsa sayfanın alt kısmında bir yorum yazmanız olacaktır.

Sözü uzatmadan başlayalım. Demirdöküm Aden kombi led ışıklarından birinin veya bir kaçının yanıp sönmesi ile arıza kodu verir. Yani bu her ışığın yanıp sönmesinin farklı anlamları vardır. Demirdöküm Aden modeli cihazınızın ön panelinde bulunan 30, 40, 50, 60, 70, 80 ve 90 ışıkları normal çalışma durumunda ısı derecesini gösterir. Fakat bu ışıklardan birisinin yanıp sönmesi arıza olduğunu belirtir.

 • Aden 30 yanıp sönüyor: Bu hata kodu kalorifer NTC si yani diğer adı ise sensör arızası olduğunu belirtir. Aden 30 arızası sıklıkla karşılaşılan bir arızadır. Bu durumda NTC nin değişimi gerekir. Peki aden kombi kalorifer sensörü nerededir? Cihazın sol tarafında üç yollu blok üzerindedir. Resimde gösterilen parça değişimi gerekir.
 • Aden 40 yanıp sönüyor: Bu arızanın başlıca sebebi sıcak kullanım suyu sisteminde oluşan problemdir. Aden 40 hatası Arızalı parça ise sıcak su sensörü NTC Arızasıdır. Sorunun giderilmesi sadece parça değişimi ile mümkündür. Demirdöküm aden ısı sensörü olan NTC aşağıdaki resimde gösterilmiştir. Cihazın sol yan kapağını açınca görebilirsiniz.

Aden sicak su sensoru

 • Aden 50 yanıp sönüyor: Dış hava sensörü hatasıdır. Bu parça bir çok aden kombi de bulunmaz. Eğer dış hava sensörü var ise parçada bir arıza veya elektronik ana kart arızalıdır. Demirdöküm aden 50 ışığı hatası alıyor iseniz elektrik girişi haricinde cihazınıza bir kablonun daha bağlı olup olmadığına bakınız.
 • Aden 60 yanıp sönüyor: Tesisat su basıncı düşük olduğunda görülür. Su basınç saatini kontrol edin 1,5 bir buçuk dan aşağı ise doldurma vanası kullanarak 1,5 düzeyine getirin. Eğer her şey normal görünüyor yani 1,5 bar su basıncı olduğu halde Demirdöküm aden 60 derece ışığı yanıp sönüyor ise basınç sivici arızalı veya bar basınç saati doğru ölçüm yapmıyor demektir. Bu parçalar aşağıda resimde işaretlenmiştir.

Aden su doldurma

 • Aden 70 yanıp sönüyor: Daha önce bu konuyu kalema almıştık. Detaylı anlatım için Aden 70 ışığı arızası yazımızı inceleyin.
 • Aden 80 yanıp sönüyor: Aşırı ısınma limit termostat arızasıdır. Arkadaşlar Aden kombi 80 arızası en sıkıntılı arızaların başında gelir. Çünkü Aşırı ısınma termostatı devreye giriyor ise buna bir çok parça sebep olabilir. Burada doğru bir tespit yapılması önemlidir. Birinci neden pompanın çalışmaması aşırı ısınmaya sebebiyet verebilir. İkinci neden ise bakımı yapılmamış cihazlarda kalorifer filtresi tıkanmasıdır. Ayrıca üç yollu grubunda bir problem var ise yine aynı 80 arızası ile karşılaşılır.

 • Aden 90 yanıp sönüyor: Bu arızada 80 de olduğu gibi 3 parçadan birinde arıza olduğunda Demirdödüm aden 90 ışığı yanıp sönüyor olacaktır. Başlıca arızanın sebebi ateşleme problemidir. Burada dikkat etmeniz gereken gaz vanası açık mı kontrol edin. Eğer gaz vanası açık ise muhtemel arızalı parçalar Gaz valfi, İyonizasyon ve Elektronik Kart bu parçaların birisinde arıza söz konusudur.

Arkadaşlar rica ediyorum. Telefon ile arızalar hakkında sorular sormayın telefon da sadece ofis ekibimiz arıza kaydı talebi almaktadır. Fakat sorularınızı buradan yorum yazarak bize yollar iseniz sizlere cevap vermeye çalışacağız.

Servis Bölgelerimiz İstanbul Avrupa yakası tüm ilçelerdir.

No Tags

19816 total views, 32 today

  

10 Responses to “Demirdöküm Aden Kombi Arıza Kodları”

 1. Valla hiç yorum yazan birisi değilim ama bu anlatım ile sensörün nerede olduğu gördüm ve sorunu hallettim. Yorum yazmak şart oldu 😆

 2. Merhabalar kombim Demirdöküm Adem kombi petekleri anlık olarak ısıtıyor ve çıt çıt ses çıkarıyor anlık ısıtma derken ateşleme oluyor ısınıyor sonra boşa geçince kombi Petek girişlerisoğuk oluyor başınç ibresi 1.6 ve bu işlemler olur iken 1.7 çıkıyor ve tekrar 1.6 düşüyor sebebi nedir caba

 3. üstad.30 40 50 60 ledler hepsi birden yanıyor,kombi çok kısa bi eteşleme yapıyor ama cok kısa 5-10 saniye sonra sönüyor daha sonra hiç yanmıyor.bu arızadan önceleride sıcak su alırken zamanla kendi kendine su sankı kapanıyor gibi kısılıyordu ve suyu tekra açara sıcak suyun akmasını sağlıyordum şimdi ise sıcak su hiç yok dediğm gibi aızamız nedir nasıl giderilir bilgilendiriseniz sevinirimşşimdiden teşekkürler.

 4. s.a evde demirdokum kombim var ve hicbi ariza isigi yanmiyo bar normal gaz geliyor ocak calisiyor vanasi acik ama atesleme yapmiyor yardimci olurmusunuz

  • cihaz her iki konumda da çalışmıyor mu? eğer sadece sıcak su kullanımında ateşleme yapmıyor ise türbin arızasıdır. Yani türbin arızasında arıza ışığı yanmaz sadece. Fakat kalorifer konumunda cihaz çalışır.

 5. S. A ustad yazılarını okudum ve gerçekten güzel senden ricam şu benim işide çözelim petek ısınmasında hiç bir şey yok ama duşdayken sıcak su geliyor bir anda soğuha ceviriyor ntc yi değiştirdim olmadı bacayı temizledim gene olmadı 30 dereceyi geçmiyor ısı geçer geçmez kapatıyor kendini ne yapmalıyım??

 6. sa. Yaptığınız çalışmadan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. İşlerinizde kolaylıklar diliyorum.

 7. Merhabalar, Günaydın. Benim yeni taşındığım evimde dün (29/09/2019) kombi bakımı yapıldı. Bu sabah uyandığımda yerler su içindeydi. Demirdöküm Aden marka kombim sürekli su çekiyor ve taşıyor. Bakımı yapana ulaşamıyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Hiç bir ışık yanıp sönmüyor. Bar 4’e kadar çıkıyor. Bütün hepsini kapatınca yani alttaki vanaları, elektriği ve doğalgazı kapatınca bar birde. Ne yapmam gerekli? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Kombinizin ya doldurma vanası arızalıdır. Yada plaka eşanjör arızalıdır. Bu konuda sizin yapacağınız tek kontrol vananın tam kapandığına emin olmaktır.

Leave a Reply

 • Gaz Valfi Ve Modülasyon

  by on 25 Eylül 2014 - 0 Comments

  Tüm kombi, kazan ve termosifon gibi cihazların hepsinde bulunan gaz valfi bulunmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi gaz ile alakalı bir parçamızdır. Bu parça c...

 • Viessmann Arıza Kodları

  by on 1 Mayıs 2016 - 2 Comments

  Merhabalar konu başlığında belirtildiği gibi sizlere bu yazımızda Viessmann Arıza Kodları hakkında bilmeniz gereken tüm detayları aşağıda belirteceğiz. Öncelikl...

 • Genleşme Tankı Nedir?

  by on 25 Eylül 2014 - 93 Comments

  Genleşme tankı bir çok kullanıcı tarafından yanlış tanımlanmaktadır. Bu düşünce ile sizlere genleşme tankı hakkında çok geniş çaplı bir makale yazarak genleşme ...

 • NTC Ve PTC Isı Sensörü

  by on 6 Ekim 2014 - 110 Comments

  Kombilerin en sık arıza yapan ve değişen parçası hangisi denildiğinde bizim cevabımız olduğu gibi kombi servislerinin de vereceği cevap kuşkusuz ( NTC ) ısı sen...

 • Kombi Üç Yollu Vana Ve Motoru

  by on 7 Ekim 2014 - 12 Comments

  Öncelikle her kombi de üç yollu vana yoktur. Tek eşanjör sisteminde çalışan kombi de üç yollu vana ve motor bulunmaz. Üç yollu vana çift eşanjör sisteminde çalı...

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.