Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

KOMBİNİZİ DOĞRU MU KULLANIYORSUNUZ?

| Bilmeniz Gerekenler | 8 Eylül 2014

Kombi kullanımı son yıllarda giderek artarak, artık neredeyse her eve girecek. Ancak, acaba bizler kombimizi doğru kullanıyor ya da kullanma talimatına dikkat ediyor muyuz? Servise sürekli çıkan teknik elemanlarımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda genel kullanıcılar kullanma talimatlarını tam olarak bilmiyor ya da kombi kullanmanın açıp, kapamadan ibaret olduğunu sanıyorlar. Oysa ki, kombi yüksek ücretler ile alındığı için, evimizi ısıttığı için, büyük bir beyaz eşya olduğu için, doğal gazla çalıştığı için dikkatli kullanılması gereken bir eşyamızdır.

Kombiler, markları ne olursa olsun dikkatli ve kurallarına uygun kullanıldığı müddetçe uzun ömürlü olacaktır. Uzun süre dayanması da size ve ekonomiye kazanç sağlayacaktır. Şimdi bazı önemli kuralları burada paylaşalım:

Önceki kuralımız, kombinizi tanıyınız.

  1. Kombinizin nasıl kullanıldığını uygulamalı olarak, açılış yapan teknikere sorarak öğreniniz.
  2. Kombinizi sürekli açıp, kapayarak yormayınız. Kombi kapatılıp, açıldığı takdirde daha çok güç sarf edecektir.
  3. Kombinizi çalıştırdığınızda, tekrar kapatmayın ve sadece derecesini düşürün. Bu şekilde kullanmak kombinizi yormayacak,çok gaz harcamayacak, aksine bu şekilde kombi düşü derece de çalıştığında zaten az güç harcayacaktır. Oysa ki, sürekli açıp, kapadığınızda kombi tekrar ateşlenip, ısıtmak için oldukça yüksek güç sarf edecektir.
  4. Kombinizi elektrikler gittiği vakit tamamen kapayınız. Bu şekilde korumuş olacaksınız.
  5. Sıcak suyu tekrar tekrar açıp kapatmayınız, kullandığınız an açın ve kısık bir şekilde açık tutun. Örnek olarak sıcak su derecesini yüksek açıp duş alırken soğuk su ile ılıştırma yapmayınız. Bunun yerine kombinin başına geçip hangi derecede duş alıyor isek ısı derecesini düşürün. Böylece soğuk su ılıştırma ihtiyacı olmayacak ve cihaz gaz ayarı kısık olacağından enerji tasarrufu sağlamış olacaksınız.
  6. Kombinin talimatlarını uyun ve ne zaman ne işaret veriyorsa, bunları mutlaka öğrenin.
  7. Arıza sinyali ışığının ne zaman ve ne şekilde yandığını bilin ve sinyal verdiğinde önemseyin.
  8. Kombinizin uzun ömürlü olması için yıllık bakımını mutlaka yaptırınız. Bakımlar kombinin içinin sürekli temiz kalmasını ve ana malzemeleri pas dan korumak içindir. Bu şekilde emin olun kombinin ömrünü oldukça uzatacaksınız.
  9. Kombiniz eğer 24 saatten fazla evde olmayacaksanız tamamen kapatınız.
  10. Kombiniz arızalandı ise, mutlaka işin ehline emanet etmelisiniz. Anlamayan, acemi kişiler kombinizi tamamen devreden çıkartabilir.

Kombinize özen gösterin ki o da sizi ve evinizi uzun seneler ısıtmaya devam etsin.

 

1959 total views, 1 today

  

Leave a Reply

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.