Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Kombi Su Akıtıyor

| Genel | 17 Ocak 2020

Kombi su akıtıyor sorununa çözüm arıyor iseniz bu yazımızda detaylı şekilde resim örnekleri ile açıklamaya çalışacağız.

Öncelikle kombilerin alt kısmından su akıtmasının bir çok nedeni vardır. Fakat yinede genel anlamda kombi su akıtmasına neden olabilecek detayları sizlere açıklamaya gayret göstereceğim. Siz kullanıcılar kombinizi dikkatli şekilde gözlemledikten sonra yazımızda geçen detayları yine dikkatli şekilde okuyarak kısmen de olsa sorunun nelerden kaynaklanabileceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Genellikle kombi su akıtması emniyet ventili dediğimiz parçadan kaynaklıdır. Bu en çok karşılaştığımız emniyet ventilinden su akıtmasının da bir çok nedeni vardır. Yani emniyet ventili adı üstünde bir emniyet parçasıdır. Bir çok kullanıcı bu parçanın tahliye vanası olduğunu düşünür bu çok yanlıştır. Bu parça kombide oluşabilecek fazla su basıncını kombide bir yeri patlatmaması için tahliye eder. Ventilden su akıtması yaşıyor iseniz aşağıdaki problemlerden birisi cihazınızda oluşmuştur.

  • Cihaz kaloriferde çalışırken basınç yükseliyor. Bu durumda fazla basınç a neden olan genleşme tankı sebep olabilir. Bu durumda kalorifer de basınç yükseliyor yazımızı inceleyin.
  • Plaka eşanjör arızası. Bu arıza ile karşılaşıldığında su basıncı kombiye kendi kendine dolar. Yani kombi çalışsa da, çalışmasa da devamlı basınç yükselir ve su akıtmaya devam eder. Daha önce yazdığımız kombi eşanjör arızası yazımızı inceleyiniz.
  • Son olarak kombi ye su doldurduğumuz vana kapalı olmasına rağmen cihaza su gidiyor ve basıncı yükseltiyor olabilir.

Kolay Arıza Tespiti

Aşağıda belirttiğim üç nedeni kombinizde dikatli şekilde gözlemlerseniz kafanızda bir fikir oluşacaktır. Bunları inceledikten sonra eşanjör arızası ve kombi basınç yükseliyor yazılarını da okumanızdır.

  1. Kullanıcıların kombi su akıtması sorununda en dikkat etmesi gereken hususlar. Cihaz su akıtıyor ama bir süre sonra basınç düşüyor ve tekrar su dolduruyor iseniz bu durumda eşanjör ve vana arızası yoktur anlamına varabilirsiniz.
  2. Kombi çalışmaz iken devamlı su basıncı yükseliyor ise bu durumda Eşanjör veya vana arızası söz konusudur.
  3. Kombi sadece kaloriferde çalışırken basınç yükseliyor ise Genleşme tankı büyük olasılıktır. Burada sadece genleşme tankını net olarak söyleyemeyiz.
  4. Bunlardan hiç biri yok ise muhtemelen cihaza fazla su doldurma söz konusu olabilir. Ve sadece ventil arızası olabilir.

No Tags

237 total views, 1 today

  

Leave a Reply

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.