Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Kombi kalorifer de çalışırken basınç yükseliyor

| Bilmeniz Gerekenler | 29 Ekim 2015

Bizim ve diğer kombi servislerinin kış aylarında en çok karşılaştıkları arıza kuşkusuz kombinin basınç yükselmesi arızasıdır. Şimdi sizlere bu yazım da kombi basınç yükselmesi konusunu detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım.

Kombi basıncı yükselmesine sebep olan parçalar hangileridir? İlk önce bunları tanıyalım.

  1. Doldurma Vanası
  2. Genleşme Tankı
  3. (Tek ejanjörlü cihazlar) Ana eşanjör
  4. (Çift eşanjötlü cihazlar) Plaka eşanjör

kombi-basinc-yukselmesi

Evet yukarıda gördüğünüz gibi bir kombinin basıncı yükseliyor ise belirtilen 4 seçenekten birisinde problem oluşmuştur. Peki şimdi kombimin basıncı yükseliyor bu parçalar mı değişecek der gibisiniz. Tabi ki hayır, basınç yükselmesine sebep olabilecek parça belirtilen 4 parçadan birisidir.

Şimdi diyorsunuz ki hangi parçada sorun olduğunu nasıl tespit edebiliriz? Öncelikle kombinizi tanıyın. Çift eşanjörlü bir cihaz mı? yoksa tek eşanjörlü bir cihaz mı? Yine kombinizde basınç yükselmesi cihaz kapalı konumda olduğunda aynı sorun devam ediyor mu? Yoksa sadece cihaz kaloriferler çalışırken basınç yükseliyor. İlk önce cihazınızda bunları gözlemleyiniz.

a. Doldurma vanası arızalı olduğunda cihaz kapalı ve açıkken de basınç yükselmesi yapar. Eğer cihaz tek eşanjörlü ise ana eşanjörün de arızalı olma ihtimali yüksektir. Bu durum da teknik servis öncelikle doldurma vanasını kontrol eder doldurma vanası arızalı değil ise ana eşanjör arızalıdır.

b. Genleşme tankı arızalı olduğunda ( çift ve tek eşanjörlü ) cihazlar da ayını ”Sadece kalorifer konumu açıkken basınç yükselmesi görülür.” Genleşme tankı arızalarında cihaz kapalı iken basınç yükselmesi olmaz.

c. Çift eşanjörlü cihazlar da cihaz kapalı konumda iken basınç yükseliyor ise muhtemel iki parça kontrol edilir. Doldurma vanası ve plaka eşanjör.

 

 

 

23495 total views, 2 today

  

Leave a Reply

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.