Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Genleşme Tankı Nedir?

| Bilmeniz Gerekenler | 25 Eylül 2014

Genleşme tankı bir çok kullanıcı tarafından yanlış tanımlanmaktadır. Bu düşünce ile sizlere genleşme tankı hakkında çok geniş çaplı bir makale yazarak genleşme tankı ne görevi üstlenir ele alacağız.  Öncelikle resimler ile başlayarak genleşme tankı kombinin neresinde yer alır? (Resim 1) de göründüğü gibi çoğunlukla kombi’nin hemen arka kısmında bulunur. Kombinin üst kısmında baca borusunun arkasından bakıldığında görebilirsiniz. Nadiren bazı markalar kombinin sağ veya sol kısımlarında bulundurur. Araba tekerleklerinde olduğu gibi hava basılan sibop kısmı en üst kısımda bulunur. Alt kısımda ise kalorifer hattına bağlanan dişli bağlantı kısmı bulunur.

Gördüğünüz gibi genleşme tankı içi kapalı bir kutu gibidir. Görünen kısımda sübop ve bağlantı dişlisi yer alır. İç kısımında mebran vardır. Mebranın için hava ile doldurulur. Tankın büyüklüğüne ve ortamda bulunan tesisatın, petek sayılarına göre hava basıncı hesaplanır. Ortalama ev kullanıcıları için genleşme tankı içerisindeki mebranın hava basıncı 1 bar düzeyinde olur.

Genleşme tankı görevi ”sistemde ısıdan dolayı oluşan fazla suyu depolamaya yarar” Yani şöyle özetlemek gerekirse evinizde 7 metre petek radyatör olduğunu ve kış ayında 50 derecelik bir ısı ile kalorifer sistemini çalıştırır isek sistemde 1,5 bar su basıncı ısınan suyun genleşmesi ile fazlalaşacaktır. Artan su doğal olarak sistemde bulunan su basıncını artıracaktır. İşte burada genleşme tankı devreye girerek fazla suyu içerisine çeker ve su basıncını 1,5 bar da tutar. Eğer genleşme tankı arızalı veya içerisinde istenilen düzeyde hava olmadığı var sayarsak ısınan tesisat suyumuz litre olarak artacağından dolayı su basıncı yükselir ve cihazın alt kısmında su akıtmasına sebep olur.

Kombi bakımında teknik servisin özenle kontrolünü yapması gereken bir parçadır. Bakımı yapılmayan cihazlar da kış aylarında yoğunlukla karşılaşılan kombi su akıtıyor şikayetinin birinci sebebi genleşme tankı problemlerinden kaynaklanmaktadır. Uzun süre havası kontrol edilmemiş tankın içerisinden zaman içinde hava bitmektedir. Yine hava bitmesi ile tankın içerisine dolan su mebranı üst kısımda sıkıştırarak yapışmasına neden olur. Bu durumda tankın yenisi ile değiştirilmesi gerekebilir. Kısmende olsa tankın içerisinde bulunan mebranın delindiği de görülmektedir. Sibop kapağı takılı olmayan cihazların daha sık hava bittiğini de bilmeniz gerekir. Eğer kapak takılı değil ise yenisini alarak bir kapak takmak yararınıza olacaktır.

genleşme-tankı

genleşme tankı

 

 

57325 total views, 32 today

  

60 Responses to “Genleşme Tankı Nedir?”

 1. Harika bir yazı olmuş elinize sağlık.Genleşme tankı içeriğinizi çok beğendim ve keyifle okudum:=)

 2. Rıza Akçay on 28 Nisan 2017 @ 00:30

  Mrb benim kombimde petekler ısınırken kullanım suyunısınmıyodu bende eşanjörü temizlemek için kombiyi söktüm ve bu arada genleşme tankının altındaki su bağlantısını da söktüm ve ordan biraz siyah yaplı su aktı.genleşme tankındki suyun boşalması çalışmasına engel olurmu yada su boşalınca mebrandaki hava boşalırmı.

  • Su boşalınca genleşme tankındaki hava boşalmaz. Genleşme tankında hava olup olmadığını tankın üzerinde bulunan sibop a basarak anlayabilirsiniz. Bunu yaparken fazla hava çıkmamasına özen gösterin aksi taktirde içindeki hava biter.

 3. kombi normalde 1.7 bardan sonra su akıtması gerekirken su akıtmıyor.su kısa sürede eksiiyor.su kaçıran yeri yok.0.7 bara düşünce arızaya geçmesi gerekirken arızaya geçmiyor.

 4. Merhaba, kombide bir sorun yok ama bes yildir kullaniyoruz. Tankin degistirilmesi gerekir mi? Tesekkurler

 5. saim ayaz on 5 Ekim 2017 @ 16:32

  Kombimdeki genleşme tankının kapasitesi 12lt. iken, bakımdan sonra 8lt,.lik tankla değiştirildi.Konbinin çalışmasında bir olumsuzluk oluştururmu?

  • Tesiat kapasitesine bağlı olarak 12 litre uygun görülmüş ise yine 12 lt takılması gerekir.

 6. Şinasi ARSLAN on 12 Ekim 2017 @ 22:47

  Viessman 100 yogusmalı kombi kullanmaktayım beş senedir kullanıyorum fakat hic bakım yaptırımaydım busene usta geldi temizliği yaptı sıcaksu musluğunu açtırıp genleşme tankına hava bastı,musluktan su gelmedi membran yapışmış dedi tankın değişmesi lazım dedi fakat bizim kombide su akıtma filan hiç olmuyor sadece su barını 2 ye ayarlarsak kombi calısınca 3 e yukseliyor ne yapmamızı önerirsiniz. (degerleri örnek olarak verdim.) ilginize teşekkür ederim.

  • Şinasi bey öncelikle geçmiş olsun. Kaloriferleri açtığınızda basınç 2 de iken kendiliğinden 3 e yükseliyor ise genleşme tankından kaynaklıdır.
   Uzun süre bakımı yapılmayan ve genleşme tankına hava basılmayan kombilerde sık görülen bir durum. Genleşme tankının içinde bulunan membran üst kısıma yapışmakla birlikte bu sorun ile karşılaşılır. Genleşme tankının değişimi gereklimi sorusuna açıkcası ilk önce membranın açılması için kendim bir kaç taktik uyguluyorum. Fakat bazen işe yaramıyor tankın değişmesi gerekiyor. Şimdi membranı yapışmış tak için kendi yaptıklarım şunlardır.

   1. Tanka hızlı şekilde hava basarak açma
   2. Tankın üzerinde bulunan sibop iğnesini yerinden söküyorum ve bu şekilde tekrar hava basıncı uyguluyorum. Bunu denemek çoğu zaman işe yarıyor.
   3. Üsteki yaptıklarım işe yaramadı ise iğneyi çıkarttığım yerden ucu oval, yuvarlar yani membranı delmeyecek bir cubuk ile fazla basınç uygulamadan aşağı doğru itiyorum. Genleşme tankı membranı az bir şey yerinden oynarsa daha fazla çubuk ile açmaya çalışmıyorum. Hava bastığım zaman yerinden oynayan membranı yavaş, yavaş açılmaya başlıyor. Bu 3. seçeneği müşterime son çare olduğunu belirterek membranın delinme ihtimalinin olduğunu her zaman söylerim. Delinirse zaten yapacak bir şey yok tankın değişmesi gerekir. Haa delinmez açılırsa büyük bir masraftan kurtulmuş olacak.

   Ayrıca yetkili servis böyle bir uygulama yapmaz. Arızalı parça deyip yenisi ile değiştirilmesini gerektiğini belirtir.

 7. Kombim çoğu zaman hata veriyordu.Suyu ısıtmak için resetlemek zorunda kalıyorduk.270 Tl ye genleşme tankını değiştirdik arıza 2 hafta sonra tekrarlandı.Herhangi bir su akıtması yok.Bana dendiğne göre bir sibob varmış ve bu sibob içine kaçmış tank bozulmuş.Doğru mudur?

  • Gökhan bey genleşme tankında sibop vardır evet akat içine kaçmaz ama sibop uzun süre bakım yapılmayan cihazlarda hava basma işleminde membarnın yapışması ile işlev yapmaz. Sanırım ya sibop kaçırıyor du yada hava basılamadığı için tank değişmiş olabilir.

   • hamdullah on 19 Kasım 2017 @ 09:20

    iyi günler; öncelikle bilgileriniz için teşekkürler. Ben evime demirdöküm nitromix p28 aldım. On gündür kullanıyorum. Üç dört günde bir su basıncını yani barı arttırmak zorunda kalıyorum. Gözle görünür bir su kaçağı gözükmüyor. Şöyle bir durumda var örneğin bar gün içinde 1.6 iken ısınma derecesini 36 dan 40 a çıkardığımda bar dereceside 1.7 e çıkıyor. Kombideki bar problemi neden kaynaklanabilir. Ayrıca kombi açık olduğu sürece çalışsın veya çalışmasın sürekli bir ses var bu normalmidir? Vereceğiniz değerli bilgilerinize ihtiyacım var. Lütfen yardımcı olunuz. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

    • Kombiniz devamlı su eksiltiyor ise muhakkak bir kaçak vardır. Kombiniz 1.6 da iken kaloriferleri açtığınızda 2.3 puan yukarı çıkması normaldir. Yine gelen ses konusunda bir şey söyleyemem bir çok nedenden dolayı görülebilir.

 8. ECA confeo kombi kullanıyoruz,oda termostat ıda var.Kombinin petekler yanınca basıncı 3-3.5 oluyor,kombinin altından su akıtıyor ve sesli çalışıyor bu neden olabilir?teşekkürler.

  • Aysel hanım kesinlikle genleşme tankı ile ilgili bir durum ile karşılaşıyorsunuz. Kombinide bakım yaptırmanızı öneriyorum. Bakım sırasında tankın havası kontrol edilmesi gerekir. Son olarak tank patlak ise bu durum ile yine karşılaşırsınız o zaman tankın değişimi gerekir.

 9. Can Yılmaz on 23 Kasım 2017 @ 12:20

  merhaba, bir sorum olacaktı size; kombi çalışırken su eksilmesi problemi yaşıyorum. acaba problem neyden kaynalanıyor olabilir ? 2 saat çalışmayla mesela 0.5bar eksilme oluyor sonrasında azar azar düşüyor. cevabınızı bekliyorum. iyi günler….

  • Su damlatan akıtan bir yer varmı kontrol edin. Petek vanaları kombinin alt kısımı vs bakınız. Bir kaçak görünmüyor ise çap altında kalan boruda bir sızıntı olabilir.

 10. Merhaba,
  Demirdöküm HKF24 Nitro kombim var, ısıyı yükselttiğim zaman bar yükseliyor, ısıyı düşürdüğüm zaman bar kendiliğinde düşüyor kombiden herhangi bir su akıntısı da yok bu neyden olabilir yardım edebilirmisiniz? Genleşme tankından kaynaklı olabilir mi ( Kombi için bakıma geldiler tahliye musluğunu açarak suyu boşalttılar ve herhangi bir kontrol yapmadan genleşme tankı değişmesi gerek dediler ve 450 tl fiyat istediler)

  • Belirtilen sorun genleşme tankından kaynaklıdır. Genleşme tankınız hava bitmiş ise aynı sorun olur. Bu durumda tanka hava basılır. Fakat genleşme tankı arızalı hava yerine su girmiş ise yani patlaktır. Bu durumda tankın yenisi ile değişmesi gereklidir.

 11. Merhaba, kombi bakımına gelen kişi kontrol amaçlı mutfaktaki sıcak suyu açtırınca kombinin göstergesindeki değer yükseldi (sanırım bu sırada kombinin derecesini de yükseltmişti. ve bu yükselmenin nedeninin genleşme tankında hava olmaması olduğunu söyledi. 1. herhangi bir noktadan sıcak su musluğunu açmamız kobi göstergesinde neden basınç yükselmesine hatta kombiden su akmasına neden olur ? Sıcak suyun kapalı devre olan kombi içindeki su ile ilgisi nedir, ek ısıtma olayı kaynaklı mı?

  Sonuç olarak genleşme tankı yapıldıkltan sonra bakımını yapacağını söyledi kendisinie o an yaptırmadım sonra gelmek üzere gitti. Daha önce farklı biri, hatırladığım kadarı ile kombşden gelen bir sesden dolayı genleşme tankına hava basmak gerektiği söyleyip hava basmıştı basınç göstergeli bir ayak pompası ile . Bu sefer kendim yapmak istedim ve kombideki, peteklerdeki suyu olabildiğince boşaltıp (petekleri sökmeden,,ucundan açarak ve bu arada sökmeye başlayınca kombinin sıcak ve soğuk su filitrelerini temizleyerek) ) basınç göstergeli bir pompa ile üstteki sibobu söküp(kombi baymak) hava bastık ama pompa dan mı bizden mi kaynaklı bilmem basınç göstergesi bir türlü 1 e gelmedi (bu arada boşaltma musluğundan da su biraz akıp sonra akmadı ( kombinin suyunu zaten boşalmıstım ve petekleri ise daha sonra temizledim ve sonra tekrar hava bastım ama su gelmedi bu sefer)

  Ancak genleşme tankındaki havayı bir türlü ölçemedim (paratik bir yöntem var mı? (Elimdekipompanın göstergesi mi sorunlu diyerek onu bile degıstırdım) ama yine ölçemedim.) Gen.tankında hava var zira siboba basınca hava çıkıyor ama basıncı ölçemediğimden şu an kombiyi de yakamıyorum. 2. Yaptığım işlerde bir yanlış mı yapıyorum.
  a. Hava fazla basılmışsa ve kombiyi tekrar doldurup açarsam riskli bir durum oluşur mu, nasıl olması gerekiyor
  b. Hava istenilen düzeyde değilse yine kombinin derecesini yükseltip herhangi bir sıcak su musluğunu açma yöntemi ile anlar mıyım ve bu durumda bu havayı tamamlamak için tam olarak ne yapmam gerekiyıor. Çabuk cevaplarsanız sevinirim tesekkurler

  • Genleşme tankında bir anormallik olduğunda her koşulda basınç yükselmesi görülür. Yani tankın havası bittiğinde, tank patlak olduğunda ve çok yüksek hava olduğunda basınç sıcak kullanım suyu olsun veya kalorifer sistemi olsun basınç yükselmesi yapar.

   Genleşme tankının içerisinde ki hava tesisat kapasitesine göre hesaplanarak hava basılır.

 12. Ve içinde fazla hava basılmıssa (ölçtüm pompanın gostergesinden ama..) varsa o şekilde yansa ne olur, sbop bir süre açık kalsa deneglker mi? Bir kalem ölçerle olcmelı belkı
  ve belkı 1 olmalı ama 0, 9 dan sonrasını basmak sorun gıbı

 13. merhabalar, evdeki kombi demirdöküm neva, kombi 48 derecede çalışmasına rağmen petekler derecesine göre fazla ısınmıyor, bakım için gelen eleman kombinin kazanı düşük seviyede, kazanın değişmesi gerekir diyor, ilk defa duyuyorum kombinin özelliklerinde 20.000 kalori yazıyor, bana inandırıcı gelmedi, dediği gibi sorun kazan kapasitesinin düşük olmasından mı yoksa bana göre peteklerden mi kaynaklayınoyr, petekler temizlenirse faydası olur mu cevabınınız için teşekkür ederim.

  • Bu konunun yeri burası değil fakat yinede cevap vereyim. Petekleriniz yeterli ısıtmıyor ise bunun bir çok sebebi olabilir. Kombi ve petek bakımı yapılmamış ise, Gaz ve modülasyon ayarları yapılmamış ise yine aynı sorun ile karşılaşırsınız.

 14. Merhaba
  Benim kombinin su artma arızası var petekleri çalıştırınca basınç artıyor daha sonra arttığı yerde kalıp kapatıp tekrardan çalıştırdığımda su artması devam ediyor fakat hemen artmıyor acaba nedeni nedir

 15. Merhaba. Kombide sıcaklığı yükseltmeme rağmen peteklerde sıcaklık hep aynı Normalde eskiden sıcaklığı yükseltiğimde kombi hemen ateşleme yapardı . Şimdi ısr ısıyı nekafar yükseltsemde hemen ateşleme yapmıyor ve sıcaklık çok düşük derecede sabit neden olabilir acaba

 16. Serhat sari on 8 Ocak 2018 @ 21:29

  Genleşme tankı patlar mı patlarsa patlama büyüklüğü ne kadar yansır

  • Genleşme tankı bomba gibi patlamaz. Genleşme tankının içinde bulunan membran delinir buna bir çok kişi tank patlak diye hitap eder.

 17. Doruk karaca on 31 Ocak 2018 @ 12:24

  Merhabalar ben ust dairemde bosch 6000 markali kombimde sorun cikti bar degeri 1.5 den 2 .3 saatte bir sifira dusuyor en dibe iniyor kombinin bar yani suyu surekli eksiliyor ilk calistrma yapildi bi sorun yoktu fakat mutfak dolabi takildgi icin mutfak petegini kaydrmak zorunda kaldik yani tesisati saga dgru kaydrip uzattik acaba ondanmidir tesisatci guvendigimiz kisi ile birlikte yaptik tesisati sorun genlesme tankinin havasinda olabilir mi

 18. Ariston genüs kombim var petek suyunu boşalttım sıcak su filtresini temizledim fakat kombiden çok azda olsa su damlamaya 3-4günde bir 1.5bardan 1bara düşmeye başladı bu siteye bakarken genleşme tankını öğrendim sibobun kapağını açtım suyun oradan damladığını gördüm hava yerine su çıkıyor ne yapmam gerekiyor sıcak peteklerde sorunyok kombiye zarar verirmi iyi çalişmalar.

  • Sıtkı eğer genleşme tankı patlak ise bar basıncı kalorifer sistemini çalıştırdığında yükselecek ve böylece cihaz fazla basıncı atması için emniyet ventilinden su akıtacaktır. İleride daha büyük bir sıkıntı ile karşılaşmanız büyük olasılıktır.

 19. Merhaba kombimin eşanjör temizliği yaptıktan sonra basınç yükseldiğini farketmedim su damlamaya başlayınca baktıkki eşanjörü patlatmış onu değiştirdim ancak sonrasında bir türlü basıncı sabitleyemedim kendi kendine yükseliyor kombi çalışsın çalışmasın devamlı yavaş yavaş yükseliyor vanaları kapattım ancak değişen birşey olmadı genleşme tankına hava bastım boşalttım değişen birşey Yok yoruldummmmm

  • Mesut bey öncelikle geçmiş olsun.
   Kombinizin marka ve modelini yazarmısınız.

   • Ferroli domiproject

    • Doldurma vanası değiştirin bir de öyle deneyin. Bu modellerin bir kısmı tek eşanjör ve çift eşanjörlü cihazlardır. Eğer vanayı değiştikten sonra sorun devam ediyorsa çift eşanjörlü de plakalı eşanjör arızalıdır. Tek eşanjör ise ana eşanjör arızasıdır.

 20. Su basıncı 1.5 barda iken kombiyi çalıştırdıktan sonra(60 C derecede) su basıncı 2.2 ye çıkıyor.Kombiyi kapatım sabah baktığımda ise su basıncı 0.7 bara düşmüş oluyor.Bunun sebebi ne olabilir?Servis genleşme tankında sorun olmadığını iddia ediyor. Kombiyi çalıştırmadığım dönemde su basıncı 1 günde en fazla 0.2 bar eksilmiş oluyor.

  • Genleşme tankında bir sorun olabilir. Detaylı Kontrol edilmesi gerekir. Net bir şey söylememiz mümkün değildir.

 21. Hüseyin on 29 Mart 2018 @ 13:57

  merhaba ;

  DD Nepto kombim var .Sorunum Banyo suyu açıldığında kombi far far şeklinde alev yükseliyo düşüyor.Aynı şekilde mutfakta sıcak su açıldığında bir poblem yok.Araştırma sonrası bir çok cevap buldum ama etki etmedi.Mesela bina su geliş basıncı yüksek olduğundan olabilrmiş.Kıstım biraz düzeldi.sonrasında banyo armatüründen olabilir dediler yüksek debi de açmak yapabilir diye söylenmiş kısık yapıyorum yine oluyor.Kombinin içinde en ufak bir problem gözükmüyor.Ancak eşanjörden şüpheliyim.Onun haricinde hepsini kontrol ettim.AMa eşanjör sökmek biraz teferruatlı olduğundan yapmadım.Bir öneriniz var mı konu hakkında.sanırım bu olaya sıcak su dalgalanması deniyormuş.

 22. Kombimde.surekli basinc dusuyor hatta su kacagi yok niye basinc ďusuyor anlayamadim yardimci olurmusuniz

  • Genleşme tankı ile alakalı olabilir. Veya cihaz içerisinde, tesisat da çok küçük bir kaçak da olabilir.

 23. Merhaba.servisten gelen arkadaş kazanın değişmesi gerektiğini ve bunun fiyatının da 780 tl olduğunu söyledi.ferroli marka kombi kullanıyorum.bu rakam gerçekçi mi çünkü bizim sorunumuz sıcak su tarafının çalışmamasıydı.

 24. Merhabalar açıklamar güzel
  emniyet vanası kapalı kucuk alt vana
  Sebeke su girişi kapalı iken
  1 -su akıtıyor (demlikten akar gibi)
  2- bar hep sabit
  Servis geldi gözle kontrol etti genleşme tankı değişmeli 300 400 ₺ dedi 40 bakma ucreti
  (Heryer kapalı iken su akması şebeke vanasında sorun olduğunu mu gösterir tank değişse şebeke suyu vanası arızalı ise sorun olurmu .)
  Hava basmam işe yarar mı
  Tankı kendim değiştirebilimiyim 100 tl ye maal olur en azından kiracıyız .

  Durum bu sekilde
  Yardımcı olursanız sevinirim ne önerirsiniz
  Teşekkürler

  • Genleşme tankı ile alakalı bir durum değil. Cihazınız çift eşanjörlü ise plakalı eşanjör arızalı veya doldurma vanası arızasıdır.

 25. Nurten Kisa on 11 Ekim 2018 @ 23:16

  Merhaba lutfenbyardimci.olun gecen yildan beri bulamadigimiz bir sorunnvar kombim.surekli su eksiltiyor .butunnpetek vanalari kapalinyine ayninsorun var .Bu arada ev yerden isitma .Bi kombiciye sordum.yogusma tanki deliktir dedi .sucu cagirdim.oda mutlak bir yerde kacak var diyor ama gorunen bir sey yok kombide gecede 0.2 bar dusuyor ve sureklindusuyor ne olabilir lutfen yardimci olun

 26. Kombinin markası demir döküm nitromix yogusmali şu şekilde bir sıkıntısı var soguk suyu açip kapattıktan sonra akittigim kadar kombi içine su alıyormuş gibi bir tepki veriyor.petekleri calistirdigimda ise basınç 1.3 iken 1.5 ‘ e yükseldiğini gozlemliyorum. sizce bu olayda da mi genlesme tankinin havasının az olmasın veya hiç olmamasınin bir nedeni olabilir mi? Teşekkürler.

  • Petekleri çalıştırdığınızda 1.3 den 1.5 e çıkması çok normal ilk tepki pompa çalışması ile 0.2 basınç oluşabilir.

 27. Hocam iyi günler , wiesmann vitodens 100 yoğuşmalı kombi kullanıyoruz, kombide aşırı derece basınç yükselmesi vardı , servis geldi doldurma vanası değişmesi gerekiyor dedi değiştirdik sonra genleşme tankını patlatmış dedi basınç yükselmesi , bu tankı değiştirmemiz gerekiyor mu bir de tank fiyatı hakkında bilginiz var mı bize 700 tl civarı bir miktar söylendi s

 28. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim kombi markası E.C.A comfeo benim sorunum banyo ve lavaboya gelen sıcak su ile ilgili sısak suyu ilk açtığımda kombi yanıyor sonra duruyor tekrar kapatıp açtığımda yine aynı sorun oluyor genleşme tankında hava olmaması bu soruna neden olurum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

 29. Hocam selamlar. Peteklere bakım yaptım tüm suyu boşalttım daha sonra barı 1.5 a getirdim kombiyi açtım bar 4 lere yükseldi kombinin altından su akmaya basladı barın derecesini düşüremedim bende su vanasını kapattım bar derecesi normale düştü ama vanayı açamıyorum sıcak su gelmiyor. Vanayı açtığım anda barın derecesi yükseliyor durmuyor. Kombiyi açtığımda da derece hızla ilerliyor hiç durmuyor.

 30. Merhaba bizim kombi bosh marka.sadece 1 petegimiz hic yanmiyor.Bugun petek temizleme yapildi.sonuc alamadik basınç 1 seviyesinin üstune cikmiyor.genlesme tankinada su dolmuş bizim petek genleşme tankindan dolayi yanmiyor olabilirmi

Leave a Reply

 • Gaz Valfi Ve Modülasyon

  by on 25 Eylül 2014 - 0 Comments

  Tüm kombi, kazan ve termosifon gibi cihazların hepsinde bulunan gaz valfi bulunmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi gaz ile alakalı bir parçamızdır. Bu parça c...

 • NTC Ve PTC Isı Sensörü

  by on 6 Ekim 2014 - 110 Comments

  Kombilerin en sık arıza yapan ve değişen parçası hangisi denildiğinde bizim cevabımız olduğu gibi kombi servislerinin de vereceği cevap kuşkusuz ( NTC ) ısı sen...

 • Genleşme Tankı Nedir?

  by on 25 Eylül 2014 - 60 Comments

  Genleşme tankı bir çok kullanıcı tarafından yanlış tanımlanmaktadır. Bu düşünce ile sizlere genleşme tankı hakkında çok geniş çaplı bir makale yazarak genleşme ...

 • Viessmann Arıza Kodları

  by on 1 Mayıs 2016 - 1 Comments

  Merhabalar konu başlığında belirtildiği gibi sizlere bu yazımızda Viessmann Arıza Kodları hakkında bilmeniz gereken tüm detayları aşağıda belirteceğiz. Öncelikl...

 • Kombi Üç Yollu Vana Ve Motoru

  by on 7 Ekim 2014 - 10 Comments

  Öncelikle her kombi de üç yollu vana yoktur. Tek eşanjör sisteminde çalışan kombi de üç yollu vana ve motor bulunmaz. Üç yollu vana çift eşanjör sisteminde çalı...

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.