Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Gaz Valfi Ve Modülasyon

| Teknik Servis | 25 Eylül 2014

Tüm kombi, kazan ve termosifon gibi cihazların hepsinde bulunan gaz valfi bulunmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi gaz ile alakalı bir parçamızdır. Bu parça cihazın gaz yolunu açıp kapatmaya ve alev boyunun kontrolünü yapan içerisinde modülasyon bobini bulunan gaz valfidir. Şimdi sizlere gaz valfi nedir? modülasyon nedir, ne işe yarar? bu konuları detaylı şekilde anlatacağız.

Gaz Valfi Nedir?

Kombi de ateşleme talebi oluştuğunda gaz yolunu açan bir parçadır. Yine ateşleme talebi bittiği an gazı kapatır. Gaz valfi aletşleme trafosu ile birlikte görev yapar. Kombi Ateşleme trafosuna yani çakmaklar için akım gönderdiği an gaz valfi ile aynı anda akım gönderir. Çakmak çakmaya başladığı anda gaz valfi gaz yolunu açılarak yanma odasına gaz akımı başlar.

Modülasyon Nedir?

Modülasyon gaz valfi üzerinde bulunan bir parçadır. Görevi ise ısı sensörlerinden aldığı bilgiler doğrultusunda gaz ayarını kısar, veya yükseltir. Örneğin sıcak su ilk açıldığında eşanjörün içerisindeki su soğuk olduğundan dolayı alev boyu maksimum seviyede açık olacaktır. Eşanjör de bulunan su ısındığında Ntc ısı sensörleri modülasyon ile haberleşerek gaz boyunu kısmasını isteyecektir. Kısaca modülasyon sensörden gelen komutlar ile gaz ayarını yapar.

Gaz vafi ve modülasyon ayarı yapılan kombilerin yüksek verimli olduğunu unutmayınız. Eğer yeni bir kombi aldıysanız teknik servis evinizin ihtiyacı olan gücü hesaplayarak gaz valfi üzerinde kw ayarını yaptırmayı unutmayınız. Kombi kullanımında doğru bilinen yanlışlar arasında en başta gelen kombi gücüne göre daha çok veya daha az enerji tüketimi olduğu yönündedir. Oysa durum hiçte öyle değil enerji tasarrufu sağlamanın en başında ortamın kullandığı güç ile cihazdan çıkan gücün dengesizliğidir. Düşünün eviniz 12 kw güç tüketiyor fakat kombiniz 24 kw güç ile çalışıyor. İşte burada en büyük yanlış kombi seçimi yapılırken kaynaklanıyor. Eğer bu farkı minimuma indirmez iseniz yüksek faturalar ödemek zorunda kalırsınız. Tam burada yukarıda bahsettiğimiz istenilen güç doğrultusunda gaz ayarı ve modülasyon ayarı yaparak ekonomik avantaj sağlarsınız.

Gaz valfi üreticileri arasında honeywell ve Sıgma en çok tercih edilen markalardır.

gaz valfi 2 gaz valfi 3 gaz valfi

  

135640 total views, 1 today

  

Leave a Reply

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.