Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

Elektronik Ana Kart

| Bilmeniz Gerekenler | 3 Ekim 2014

Kombinizin tüm çalışan parçalarının kontrol mekanizması elektronik ana kart tarafından sağlanmaktadır.  Her parçaya ayrı, ayrı komut gönderirken yine bu parçaların çalışmaları sırasında ana kart ile koordineli olarak haberleşmektedir. Güvenlik için olası arıza durumlarında cihazı koruma altına alır. Teknik servisi ve kullanıcıya arızanın muhtemel kaynağını gösteren arıza kodları ile ekranında bilgi verir.

Her kombi markası ve modelleri aynı elektronik kart kullanmazlar. Bir başka marka veya modelin ana kartı bir biri ile aynı değildir. Ana kart arızalarında markanın yetkili teknik servisi ürünü sıfırı ile değiştirmektedir. Yüksek maliyetlerden dolayı özel servislerin çözüm yolları arasında ana kartın tamir imkanını da sağlayabilmektedirler.  Fakat çok fazla hasar almış ana kartların tamirinin mümkün olmadığını da özellikle belirtmek gerekir. Tamir edilmiş kartlar sıfır kartta olduğu gibi 1 yıl garanti süresine tabidir. Yani her iki seçenekte 1 yıllık garanti sunmaktadır.

Ana kart arızaları genellikle elektrik voltajı dengesizliğinde görülmektedir. Karşılaştığımız ana kart arızaları arasında en sık olarak kontak görevi yapan parçaların kontağı yapamadığından arızalandığını da sık gözlemlemekteyiz. Örneğin ana kart hafızası pompaya elektrik gönderme komutu verdiği halde kontak rolesi pompaya giden kablolara elektrik çıkışını sağlamıyor gibi etkenler ana kart arızalarının başında yer alır. Saha ekiplerimizden edindiğimiz bir diğer ana kart arızası kısmende olsa su akıtan cihazlarda ana kartın içerisine su kaçması ile kaynaklandığı görülür.

ana kart

Kombi-Kart-Tamiri

elektronik ana kart

 

 

  

4185 total views, 1 today

  

Leave a Reply

Dikkat Dolandırılmayın

Piyasada kombi servisi olarak çalışan yetkisiz kişilerin cihazlarda ciddi tahribatlar açtıklarına zaman, zaman şahit oluyoruz.
Bu yüzden evinize gelen teknik elemana kesinlikle kombi servisi yetki belgesi olup olmadığını sorun. Gaz yakıcı cihazlar teknik servis personeli değil ise cihazınızı bu kişilere kapağını dahi açtırmayın.
Bizi Google + Takip edin.